OSP Ryczów Ochotnicza Straż Pożarna Ryczów

100-lecie OSP Ryczów

 

W dniu 19 września 2021 r. miały miejsce obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryczowie. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pododdziałów i zaproszonych gości przed remizą OSP, skąd zgromadzeni udali się do kościoła na Mszę Święta odprawioną w intencji strażaków.

Po zakończonej liturgii uczestnicy przemaszerowali na plac przed budynkiem OSP, gdzie odbył się uroczysty apel, który rozpoczął się od złożenia raportu komendantowi powiatowemu PSP w Wadowicach st. bryg. Pawłowi Kwarciakowi. Po meldunku nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Hymn odegrała Gminna Orkiestra Dęta z Ryczowa, która wykonywała oprawę muzyczną uroczystości. Przybyłych na jubileusz gości przywitał prezes OSP Ryczów dh Bogdan Suślik, a historię jednostki odczytał dh Miłosz Huba.

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń za zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczona została jednostka OSP Ryczów. Dekoracji sztandaru dokonał druh Antoni Kwarciak – członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Postanowieniem Prezydenta RP srebrnym "Krzyżem Zasług"; został odznaczony dh Bogdan Suślik, a brązowym - dh Marian Ryba. Z kolei medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali:

  • dh Jarosław Chudy, dh Tadeusz Kozioł - medal złoty;
  • dh Łukasz Chudy, dh Stanisław Jędra, dh Jan Kubarek, dh Anna Suślik - medal srebrny;
  • dh Maksymilian Kubarek, dh Grzegorz Milowski, dh Łukasz Suślik - medal brązowy.

W dalszej części obchodów odbyło się poświęcenie i przekazanie do eksploatacji nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN TGE 3.180 4x4. Pojazd poświęcił proboszcz parafii w Ryczowie ks. Adam Ogiegło, a starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas oraz wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian dokonali symbolicznego przekazania kluczyków i dokumentów dh Łukaszowi Suślikowi - naczelnikowi OSP, który z kolei przekazał je dh Romanowi Maślonie - kierowcy OSP.

Z okazji jubileuszu strażacy OSP Ryczów ufundowali pamiątkową tablicę w hołdzie założycielom i kontynuatorom działalności jednostki. Uroczystego odsłonięcia dokonali Rafał Bochenek, Filip Kaczyński, Marek Polak – posłowie na Sejm RP, Mariusz Krystian - wójt gminy Spytkowice oraz Bogdan Suślik - prezes OSP Ryczów. Tablicę poświęcił ks. Adam Ogiegło.

Zarząd OSP podjął także uchwały o przyznaniu okolicznościowych statuetek i dyplomów.
Wyróżnieni podczas apelu zostali:

  • członkowie honorowi, wieloletni członkowie Zarządu oraz osoby związane z OSP za ich wkład w rozwój jednostki;
  • władze samorządowe za sfinansowanie zakupu samochodu pożarniczego oraz lokalni przedsiębiorcy i firmy z regionu za udzielone wsparcie finansowe na jego doposażenie;
  • osoby i lokalni przedsiębiorcy wspierający jednostkę;
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie za przygotowanie pamiątkowej publikacji z okazji 100-lecia OSP.

Na zakończenie zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, po których uczestnicy uroczystości udali się do Wiejskiego Domu Kultury w Ryczowie na tradycyjny strażacki poczęstunek oraz występ uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i muzyków Gminnej Orkiestry Dętej.

 

Zdjęcia: OSP Ryczów

2 października 2021 11:19
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: 100-lecie, OSP, Ryczów,