OSP Ochotnicza Straż Pożarna

11-letni Filip udzielił pomocy na miejscu wypadku. Odznaczył go Komendant Główny PSP.

W imieniu Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka wyróżnienie wręczył Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, który pogratulował Filipowi wzorowej postawy.

Odznakę „Iuvenis Forti" za bohaterską postawę otrzymał 11-letni Filip. Odznaczenie ustanowione przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przyznawane jest młodym ludziom, którzy swoją wzorową – godną do naśladowania postawą przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób, wykazując się wiedzą i umiejętnościami, rozsądkiem i odwagą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej.

20 grudnia 2021 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w Knurowie. Przed przybyciem służb ratowniczych na miejscu był 11-letni Filip. Jako pierwszy udzielił on pierwszej pomocy przedmedycznej. Pomimo młodego wieku chłopiec wykazał się umiejętnością podejmowania szybkich i przemyślanych decyzji, podbiegł do osób przebywających na pobliskim parkingu i poprosił o apteczkę pierwszej pomocy. Kiedy ją otrzymał ruszył na pomoc jednemu z poszkodowanych pasażerów, tamując krwotok z nosa i udzielając mu wsparcia psychologicznego do czasu przyjazd służb ratowniczych.

Filip jest czynnym członkiem knurowskiej drużyny harcerskiej, gdzie m.in. szkolony jest z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dał przykład obywatelskiego zachowania i jest wzorem do naśladowania, także dla dorosłych ludzi.

(Źródło, fot. KW PSP w Katowicach)

 

12 marca 2022 08:45
Udostępnij na Facebooku