OSP Małomice Ochotnicza Straż Pożarna Małomice

17.09.2017,Wypadek samochodu osobowego z szynobusem

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w niedzielę ok. 14.00 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Żelisławiu, (gm. Małomice).

- Motorniczy pociągu relacji Żary-Legnica opowiadał nam, że już 200 metrów przed przejazdem widział wjeżdżające na tory auto. Opel jechał wyjątkowo wolno. Mimo sygnałów dźwiękowych i rozpoczętego już w tym momencie hamowania, nie zdążył zatrzymać rozpędzonej maszyny - opowiada kpt. Paweł Grzymała, rzecznik prasowy żagańskich strażaków, który był na miejscu wypadku - Ciągle liczył, że samochód zdąży przejechać. Niestety...

Auto kierowane przez 67-letnią kobietę, zakleszczyło się z nadjeżdżającym szynobusem i zostało doszczętnie zmiażdżone.

Świadkowie opowiadają, że skład pchał opla przed sobą jakieś 110 metrów, zanim się zatrzymał. Tył samochodu był doszczętnie zniszczony. Strażacy mówią, że gdyby ktoś tam siedział nie miałby szans na przeżycie.

Tymczasem kabina od strony kierowcy była prawie nietknięta. Pociąg uderzył w bok, od strony pasażera.

Ranną kobietę na zewnątrz wyciągnęli dwaj maszyniści. Dlatego strażacy, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce, zastali ją leżącą na nasypie. I to oni rozpoczęli udzielanie pierwszej pomocy, udrożnili drogi oddechowe i ustabilizowali kręgosłup. Potem przekazali ranną ratownikom pogotowia.

- Służby dostały początkowo komunikat, że w samochodem podróżowało jeszcze dziecko. Dlatego gdy kierującą zajmowali się ratownicy, strażacy i policjanci przeszukiwali teren w poszukiwaniu drugiej osoby. - W tym celu użyliśmy nożyc hydraulicznych do rozcięcia dachu- opowiada P. Grzymała. - Przeczesaliśmy teren w promieniu 30 metrów, ale nikogo nie znaleźliśmy.

Stan kobiety był bardzo ciężki - mówi Ryszard Smyk, szef żagańskiego pogotowia - miała wielonarządowe obrażenia brzucha, klatki piersiowej, oraz obrażenia czaszkowo - mózgowe. Śmigłowcem pogotowia lotniczego została przetransportowana do szpitala w Zielonej Górze. Tam, jak się dowiedzieliśmy niestety zmarła. Informację potwierdza podinsp. Sylwia Woroniec, rzeczniczka żagańskiej policji.

Szynobusem podróżowało 29 pasażerów. Na szczęście żaden z nich nie ucierpiał.

zastępu biorące udział w akcji 

449[F]42 - GBA Star 244 - OSP Małomice
442[F]21 - GBA StarMan - JRG Szprotawa
442[F]40 - SLRt Renault Macott - JRG Szprotawa
441[F]22 - GBA MB Atego - JRG Żagań
441[F]40 - SRt Iveco Eurocargo - JRG Żagań
441[F]91 - SLOp Nissan Navara - JRG Żagań
(S) - VW Crafter - PR Żagań
Ratownik 13 - HEMS - LPR Zielona Góra
Kia Ceed - Policja Szprotawa

28 września 2017 15:53
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: pociąg, przejazd kolejowy, szynobus, tory,