OSP Mroczków Ochotnicza Straż Pożarna Mroczków

Akcja "PoznajmySIE" - Sylwetki strażaków ochotników - Piotr Dobrowolski

Akcja "PoznajmySIE" - Sylwetki strażaków ochotników - Piotr Dobrowolski

#PoznajmySIE #OSPMroczków #Piotrek

Tak jak obiecaliśmy, i na wasze prośby od dzisiaj , będziemy publikować sylwetki wybranych strażaków z naszej jednostki. Na pierwszy ogień idzie, pomysłodawca,oraz założyciel strony Ochotniczej Straży Pożarnej w Social-Mediach, jest nim Piotr Dobrowolski,znany również jako Pitu.

W Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczkowie jest od 6 lat, dokładnie dołączył we wrześniu 2015 roku. Jest absolwentem technikum zawodowego Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ w Kielcach.
Piotrek już zza młodych lat interesował się strażą pożarną, w gimnazjum zajmował czołowe lokaty w konkursach "Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej" na szczeblu gminy, oraz powiatu. Wygrywał również w konkursach czołowych producentów sprzętu, gdzie wygrał między innymi :
- Kamerkę na hełm Kruger&Matz,
- Hydronetkę plecakową, przeznaczoną do dogaszania pożarów traw.

Przez okres 6 lat, druh zaliczył ważne szkolenia, jednymi z ważniejszych są :

- Kurs Podstawowy I i II stopnia - dzięki któremu może brać czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych,
- Kurs Ratownictwa Technicznego,
- Kurs Kierujących Działaniami Ratowniczymi - dzięki niemu może dowodzić obsadą podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

Pitu przez ten okres brał udział w wielu manewrach pożarniczych, do tych ważniejszych można zaliczyć :
- "Kolej 2018" - Manewry dotyczyły Zderzenia dwóch pociągów, wiele ofiar, a do tego pożar i wyciek groźnego kwasu.
- "Mroczków 2019" - Manewry dotyczyły, powstania na terenie fabryki NOFAR katastrofy chemicznej, zawalenie się budynku na terenie byłej Cegielni w Sołtykowie,oraz zapalenie się lasu na obszarze blisko 2 hektarów.

Brał udział również w ćwieczniach na zbiornikach wodnych, takich jak Rejów w Skarżysku-Kamiennej,zalew Bliżyński,oraz gościnnie na hańczy, zarówno w lato,jak i zimą.

Brał udział w wielu trudnych akcjach ratowniczo-gaśniczych, zarówno w dzień,jak w nocy. Zaczynając od ratowania zwierząt,po zwykłe pożary traw, zarośli, po przez pożary lasu, domów jednorodzinnych, po wybuchy gazu, kończąc na poważnych,śmiertelnych wypadkach drogowych. Spędził bardzo dużo godzin podczas akcji, dlatego druh nabrał sporego doświadczenia, ale jak sam mówi, każda akcja jest inna i wymaga wiele pracy, oraz wysiłku, większość akcji zapada całokowicie w pamięć. 

Piotrek od początku dołączenia do OSP bierze czynny udział w zawodach sportowo-pożarniczych, jednostka zawsze zajmuje czołowe lokaty na szczeblu gminy jak i powiatu. Pitu, oraz Paweł są opiekunami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej,którą w tym roku będą musieli reaktywować.

Przez okres 6 lat, Piotrek przeprowadził wiele akcji prewencyjnych, uczył w szkołach dzieci zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, opowiadał o bezpieczeństwie podczas ferii, opowiadał o pracy strażaka, jako pierwszy w gminie Bliżyn wprowadził sprzedaż kalendarzy strażackich, z których to fundusze były przeznaczane na sprzęt,oraz doposażenie jednostki. Tutaj również trzeba podziękować mieszkańcom,że nas wspierają i zawsze coś dorzucą. DZIĘKUJEMY! 

W 2019 roku, Piotrek dołączył również do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliżynie.Już pod koniec 2015

roku, o istnieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczkowie, wiedziało prawie pół Polski, Piotrek założył indywidualną stronę internetową jednostki, dołączył jednostkę do ogólnopolskiego portalu OSP.pl, oraz do strefy druha.

 

18 stycznia 2021 09:27
Udostępnij na Facebooku