OSP Ryczów Ochotnicza Straż Pożarna Ryczów

Akcja przeciwpowodziowa – Półwieś i Ryczów


Data: 13 i 14-10-2020

Rodzaj interwencji: akcja przeciwpowodziowa

W związku z występującymi od niedzieli 11 października długotrwałymi opadami deszczu nad naszym regionem, we wtorek 13 października nasza jednostka była kilkukrotnie wzywana do działań.

O godzinie 12:46 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Górną w miejscowości Półwieś, gdzie usuwaliśmy wodę, która zalała posesję i zagrażała podtopieniem budynkowi mieszkalnemu. Następnie udaliśmy się do Ryczowa na ulicę Stadionową, gdzie potok Wilgoszcz zaczął zalewać stadion sportowy i pobliskie posesje. W wyniku ustaleń z zespołem zarządzania kryzysowego, razem z zastępem z JRG Wadowice, wykonaliśmy zastawkę z worków z piaskiem na odnodze strumienia, celem ograniczenia napływu wody na podtapiany teren. Działania zakończyliśmy około godziny 15:00.

O godzinie 16:56 zostaliśmy ponownie zadysponowani na ulicę Stadionową, gdzie poziom wody mimo wcześniej wykonanych prac dalej się podnosił. W związku z zaistniałą sytuacją podjęta została decyzja o rozpoczęciu przepompowywania. Po sprawieniu stanowisk pompowych i zabezpieczeniu odprowadzenia wody, około godziny 20:30 jednym zastępem wróciliśmy do jednostki. Do kontroli stanu wody oraz nadzorowania pracy pomp wyznaczyliśmy natomiast dwuosobowe zespoły, które pełniły dyżury przez całą noc. Po kilkunastu godzinach pompowania poziom wody obniżył się na tyle, że nie zagrażał już okolicznej infrastrukturze. Po konsultacjach ze sztabem kryzysowym, o godzinie 6:20 zakończyliśmy działania.

Siły i środki:

JRG Wadowice

OSP Ryczów

 

Zdjęcia: OSP Ryczów

18 października 2020 22:57
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Półwieś, przeciwpowodziowa, Ryczów, akcja,