OSP Mroczków Ochotnicza Straż Pożarna Mroczków

Barszcz Sosnowskiego - Uważajcie na tę roślinę !

Barszcz Sosnowskiego - Uważajcie na tę roślinę !

Co to jest za roślina? Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny? Gdy ją zobaczę mam zgłosić?

 

Zacznijmy od tego,że wyjaśnimy co to w ogóle jest za roślina.

Barszcz Sosnowskiego, czyli "zemsta Stalina", to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.), potocznie "zemsta Stalina", to groźna dla ludzi roślina, powodująca przede wszystkim oparzenia skóry, ale w określonych sytuacjach mogąca przyczynić się nawet do śmierci osoby, która miała z nią kontakt. Barszcz Sosnowskiego to inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych (Apiaceae). Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła, jednak niedługo potem zaprzestano jego uprawy. Bardzo często rośnie w tych samych skupiskach, co barszcz olbrzymi (mantegazyjski), który jest równie niebezpieczny co Sosnowski.

 

Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.

 

 

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

 

Zagrożenie dla zdrowia ludzi stanowią furanokumaryny zawarte w soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego. Związki te w obecności światła słonecznego, w szczególności promieni UVA i UVB, wiążą się z DNA komórek skóry i powodują oparzenia  II i III stopnia.

Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

 

Gdzie rośnie ta roślina?

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczajacą teren. Szybko rośnie na małej powierzchni, ponieważ ma ogromną zdolność do regeneracji, a wielka ilość nasion znajdujących się w glebie sprawia, że roślina zachowuje zdolność do kiełkowania przez kilka lat.

Roślinę można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach. Coraz częściej można go spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami.

 

Jeśli ją napotkam na swojej drodze,co mam zrobić,gdzie zgłosić?

Po pierwsze,jeśli masz możliwość omiń tę roślinę. Możesz to zgłosić na numer "998",lecz dyspozytor *nie zawsze wyślę w to miejsce Strażaków, wtedy poda Ci dokładne informacje,komu to trzeba zgłosić,lub sam się skontaktuje z tymi służbami.

 

* Nie zawsze,ponieważ większość strażaków nie jest przeszkolona do usuwania takiej rośliny,po drugie nie dysponują takim sprzętem, czyli kombinezonem,rękawicami,butami itp...

 

 

Zdjęcia : Z Internetu.

Tekst : Informacje własne (Dh. Dobrowolski Piotr) oraz internet.

3 sierpnia 2017 17:27
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: OSPMroczków, apel, ostrzeżenie, barszcz, sosnowskiego,