OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Blokowanie korytarza życia będzie karane! Ma być wykroczeniem lub przestępstwem.

Korytarz życia, zwany także korytarzem ratunkowym, w końcu zostanie usankcjonowany prawnie. Jak informuje Rzeczpospolita, przepisy regulujące tę sprawę znajdą się w nowej wersji kodeksu drogowego. Według gazety, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego planuje wprowadzić przepisy najpóźniej do końca 2019 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że może się to stać dużo wcześniej. 
 
O tym, że w walce o ludzkie życie liczy się każda minuta, nie trzeba przekonywać nikogo. Problem w tym, że bardzo często kierowcy stojący w korku po wypadku drogowym, nie wiedzą jak się zachować, co znacznie utrudnia dojazd do miejsca zdarzenia służbom ratunkowym.    
   
Jak informuje Rzeczpospolita, obowiązek tworzenia korytarzy życia ma dotyczyć wszystkich dróg, na których zorganizowanie takiego przejazdu jest możliwe czyli wszędzie tam, gdzie jest jak zjechać na bok.   
 
Nie zastosowanie się do zasad korytarza życia ma być karane. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze jak. Według jednej z propozycji ma to być mandat karny w kwocie od 300 do 500 złotych. Według drugiej, zachowanie takie ma być nawet przestępstwem.    
 
– Przyjmując 5 kwietnia program realizacyjny 2018– 2019, Rada podjęła decyzję, że przygotuje kompleksowe rozwiązania związane z uregulowaniem korytarzy życia. Chodzi nie tylko o zmianę przepisów, ale i o edukację. Wśród zadań jest także przygotowanie pytań na egzamin na prawo jazdy – tłumaczy „Rz" Konrad Romik z sekretariatu KRBRD. Słysząc o przyspieszeniu, mówi, że jeśli taka będzie potrzeba i decyzja kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury, zmiany mogą nastąpić szybciej. Zastrzega jednak, że KRBRD, pisząc krajowe regulacje, patrzy, jak zadziałały one w innych państwach.

 


(Źródło: rp.pl, fot: screen youtube.com)

15 listopada 2018 13:24
Udostępnij na Facebooku