OSP Zawadzkie Ochotnicza Straż Pożarna Zawadzkie

Burze nad gminą Zawadzkie.

W dniu dzisiejszym o godzinie 05:36 zadysponowano nas do miejscowości Żędowice w kierunku na Barut, gdzie silny wiatr powalił kilkanaście drzew, nasze działania poza zabezpieczeniem miejsca zdarzenia polegały na systematycznym udrażnianiu szlaku. Od strony Barutu działały zastępy JRG Strzelce Opolskie, OSP Jemielnica i OSP Barut, od strony Żędowic działał nasz zastęp GBA-Rt.

O godzinie 06:30 zastęp GCBA został zadysponowany na ulicę Kilińskiego w Zawadzkiem, gdzie drzewo zrywając linię telekomunikacyjną zablokowało całą drogę. Następnie zastęp udał się na ulicę Ziai, gdzie powalone drzewo również blokowało drogę.

O godzinie 9:30 zastęp GBA-Rt przedysponowano na ulicę Tuwima w Żędowicach, gdzie konary drzew uniemożliwiały przejazd oraz zerwały linie średniego napięcia. Na miejscu działali już pracownicy Pogotowia Energetycznego, a nasze działania poza zabezpieczeniem miejsca zdarzenia polegały na udrożnieniu przejazdu.

O godzinie 10:20 zastęp GBA-Rt zadysponowany został na linię kolejową Zawadzkie-Kolonowskie, gdzie drzewo spadło na trakcję kolejową, na miejscu znajdowali się pracownicy PKP Energetyka, odłączyli oni prąd na danym odcinku trakcji oraz uziemili ją. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, drzewo usunięte zostało po dojeździe specjalistycznego pociągu naprawczego.

O godzinie 20:15 zadysponowano nas na ulicę Lubliniecką w Zawadzkiem, gdzie drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny. Po dojeździe na miejsce KDR ustalił, że drzewo o średnicy około 60 cm złamało się na wysokości około 3 metrów przewracając się na budynek mieszkalny i poprosił o zadysponowanie podnośnika hydraulicznego oraz dodatkowego zastępu. Działania polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, po dojeździe SH przystąpiliśmy do usuwania drzewa z budynku. Gdy drzewo zostało usunięte uszkodzony dach został zabezpieczony plandekami, a KDR straty wstępnie wycenił na 50 tys. złotych. Do zdarzenia zadysponowano SH z JRG Strzelce Opolskie, GBA-Rt i GCBA z OSP Zawadzkie, na miejsce przybył również Burmistrz Zawadzkiego.

Gdy kończyliśmy działania na ulicy Lublinieckiej patrol policji zgłosił nam, że na ulicy Opolskiej w pobliżu Hali Sportowej drzewo przewróciło się w stronę budynku, a drugie niebezpiecznie pochyliło się nad Drogę Wojewódzką 901. Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR ustalił, że drzewo o średnicy około 30 cm jest pęknięte u podstawy i pochyliło się nad linię energetyczną doprowadzającą prąd do oświetlenia ulicznego oraz nad jezdnię. Na miejsce zadysponowano SH ze strzeleckiej JRG. Po dojeździe podnośnika nadeszła niestety kolejna burza i ze względu na silny wiatr i opady deszczu odstąpiono od działań, zadecydowano również o zamknięciu odcinka DW 901 od skrzyżowania z ulicą Dworcową do skrzyżowania z ulicą Harcerską, a ruch kierowano na ulicę Dworcową i Kolejową. W tym celu zadysponowano SLKw z naszej jednostki i patrol policji z KP w Zawadzkiem. Gdy warunki atmosferyczne się poprawiły na miejsce skierowano dwa zastępy JRG KP PSP Strzelce Opolskie. Po rozstawieniu podnośnika okazało się że jest on zbyt niski by przyciąć koronę drzewa, dlatego zadysponowano SLKw z JRG w celu dowiezienia na miejsce pilarki na wysięgniku teleskopowym. Drzewo zostało przycinane od góry tak, żeby nie uszkodzić linii energetycznej. Działania zakończone zostały po godzinie 6 rano. Do zdarzenia zadysponowano GBA-Rt, SH oraz SLKw z JRG Strzelce Opolskie, GBA-Rt i SLKw z OSP Zawadzkie, patrol policji z KP w Zawadzkiem oraz Pogotowie Energetyczne.

12 sierpnia 2017 08:24
Udostępnij na Facebooku