OSP Glinnik Ochotnicza Straż Pożarna Glinnik

Centrum OPUS – Minigranty w Łódzkiem

12 października 2019 r. Glinniku nastąpiło zakończenie drugiego etapu projektu „Uczymy Ratować". Ale od początku. 16 marca 2019 roku druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej rozpoczęli swój projekt pod nazwą „Uczymy Ratować". Ma on na celu naukę młodzieży i mieszkańców Glinnika podstawowych czynności ratujących życie ludzkie. I tak było 16 marca druhowie pod okiem ratownika medycznego Wojciecha Gemzały zaprosili dzieci, młodzież oraz mieszkańców do remizy na pokaz- szkolenie medyczne. Frekwencja dopisała, szkolenie się udało.
Ale grupa strażaków poszła za ciosem i postanowiła zrobić drugi etap projektu a mianowicie utworzenie „medycznej ścieżki edukacyjnej" przed remizą OSP Glinnik. Tak się złożyło, że Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi ogłosiło nabór wniosków na mini granty w Gminie Lubochnia dla Grup Nieformalnych oraz młodych organizacji, które funkcjonują do 5 lat. W związku z tym, że OSP Glinnik jest organizacją z 90-cio letnim stażem nie mogła wziąć udziału. To sprawiło, że druhowie Dominik Mołojec, Sławomir Ryś i Mateusz Wójciak za zgodą Zarządu OSP Glinnik stworzyli Grupę Nieformalną „Uczymy Ratować".

Dobrze opracowany wniosek został pozytywnie oceniony przez organizatorów i druhowie otrzymali mini grant w wysokości 2 tysięcy złotych na realizację projektu. Projekt przewidywał ustawienie 5 tablic informacyjnych a w nich wywieszenie instrukcji jak postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Otrzymana kwota była nie wystarczająca. Druhowie wystąpili do Wójta Gminy Lubochnia Pana Piotra Majchrowskiego z wnioskiem o pomoc, który za zgodą Rady Gminy wsparł projekt strażaków przekazując jeszcze 3,5 tysiąca złotych.
Zamówiono tablice i instrukcje, które wspólnym wysiłkiem druhów zostały zamontowane przed remizą OSP Glinnik.

Projekt został zrealizowany i rozliczony z Centrum OPUS a dzieci, młodzież, mieszkańcy Glinnika i innych miejscowości przychodząc d o świetlicy czy punktu medycznego mogą spojrzeć, zapoznać się jak postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

W głowach druhów błąka się jeszcze trzeci etap- kontynuacja projektu „Uczymy Ratować" a mianowicie zamocowanie na strażnicy defibrylatora AED, który ratowałby życie potrzebującym.
Czy się uda, czy druhowie znajdą wsparcie i pomoc. To się okaże.

 

17 listopada 2019 16:52
Udostępnij na Facebooku
Zobacz inne informacje z kraju
Brak podobnych newsów