OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Co dalej z finansowaniem OSP? Trwa polityczna i medialna batalia rządu ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP!

O sprawie głośno jest od kilku miesięcy. W konflikt zaangażowali się zarówno działacze, strażacy, politycy, jak i media. Warto jednak spróbować podejść do tematu spokojnie i bez emocji. Bo sprawa jest poważna i dotyczy tak naprawdę nas wszystkich, zarówno strażaków, jak i obywateli. Warto tu przypomnieć, że w Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w których służy ponad 670 tysięcy strażaków.  
   
O tym, że Ochotnicze Straże Pożarne są wielokroć w Polsce pierwszą formacją ratowniczą, która pojawia się na miejscu nagłych wypadków i pożarów, szczególnie w małych miejscowościach, wciąż nikogo przekonywać nie trzeba. Bo dziś zapewnienie w Polsce bezpieczeństwa przeciwpożarowego czy w zakresie ratownictwa drogowego, bez jednostek OSP zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jest niemożliwe. Jeśli jednak nie wiadomo o co chodzi, niemal zawsze chodzi o pieniądze. 
   
W telegraficznym skrócie i w dużym uproszczeniu chodzi o to, aby w ramach nowej ustawy, część środków pochodzących z ubezpieczenia od ognia, które trafiają do jednostek OSP, zaczęła rozdzielać Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a nie jak dotychczas, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.    
   
- To jest swojego rodzaju obsesja rządzących, że wydaje im się, że jak wszystko upaństwowią i postawią swoich funkcjonariuszy partyjnych na czele, to będzie dobrze chodziło – grzmi w rozmowie z onet.tv Waldemar Pawlak, prezes ZOSP RP.  
 
Jak informuje onet.tv chodzi jednak o to, że dotychczas „źle chodziło", a pieniądze miały być wydawane na sprawy nie związane bezpośrednio z bezpieczeństwem.  
 
- Nawigacja piesza, okulary przeciwsłoneczne, olej opałowy do ogrzewania garaży czy węgiel – między innymi na takie cele, zdaniem nadbryg. Leszka Suskiego, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, miały być wydawane pieniądze z przyznawanych dotacji.  
 
- Ja nie wiem, czy gdzieś w innych dziedzinach jest znane takie rozwiązanie, żeby ustawowo było dekretowane przekazywanie środków do konkretnego stowarzyszenia – mówił podczas spotkania sejmowej komisji, Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA, odpowiedzialny m.in. za działalność straży pożarnej.  
 
Wiele wskazuje więc na to, że nie chodzi o to czy i ile pieniędzy trafi do jednostek OSP, a o to, kto je będzie rozdzielał. Warto tu podkreślić, że w każdym roku jest to około 20 milionów złotych pochodzących z ubezpieczenia od ognia. Już dziś wiadomo jednak także, że zgodnie z projektem nowej ustawy, pieniądze mają być wydawane wyłącznie na podtrzymanie działalności bojowej jednostki.  
 
- To oznacza, że OSP nie będą miały prawa do munduru strażackiego, do tej symboliki Rycerzy Floriana, że nie będą mieli Ci ludzie prawa do szkoleń w zakresie ratownictwa medycznego – alarmuje Waldemar Pawlak.  
 
Czy jednak tak będzie, na ten moment nie wiadomo. Wciąż trwają szerokie dyskusje i konsultacje w tym temacie, dlatego warto zabierać głos i głośno mówić o słabych i mocnych stronach możliwych zmian. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak, aby strażacy w całej Polsce mieli realną możliwość niesienia pomocy.  
 
- Dla nas nie ma znaczenia, czy my dostaniemy pieniądze od partii tej czy tamtej. Nas interesuje, żebyśmy mogli zabezpieczyć swoją wyjazdowość. Żeby móc działać – komentuje Marcin Brzeziński z OSP Marki.
  
A co Wy o tym sądzicie? Piszcie w komentarzach i udostępniajcie materiał swoim znajomym!

   
Dodatkowe informacje i linkownia:  
 
- Waldemar Pawlak podkreśla, że projekt jest przede wszystkim nieuzasadniony merytorycznie oraz narusza podstawowe zasady konstytucyjne, publikując 4 kwietnia 2017 roku na Facebooku Stanowisko Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - LINK 
 
- Jarosław Zieliński w opublikowanym 14 kwietnia 2017 r na Twitterze poście: W ciągu najbliższych 4 lat Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają ponad pół miliarda złotych w ramach programu modernizacji służb - LINK 
 
- Rzeczpospolita - rp.pl: PiS chce odebrać PSL ochotnicze straże pożarne.
- Onet.pl: PiS kontra Waldemar Pawlak. Będą zmiany w finansowaniu OSP.
- Super Express - se.pl: PiS idzie na wojnę z Pawlakiem. OSP osią konfliktu.
- WPROST - wprost.pl: PiS chce zabrać PSL-owi kontrolę nad OSP. Nowelizacja ustawy uderzy w Pawlaka.  
- Gazeta Wyborcza - wyborcza.pl: PiS chce zgasić ludowców. Szykuje się bitwa o pieniądze strażaków.

 

 

15 kwietnia 2017 00:46
Udostępnij na Facebooku