OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Coraz więcej jednostek OSP decyduje się na nowe legitymacje dla strażaków.

- XXI wiek wreszcie wkracza do OSP - cieszy się Damian Slany, naczelnik OSP Gierałtowice. Mowa o nowych legitymacjach dla strażaków OSP, na które od niedawna decyduje się coraz więcej jednostek z całej Polski. Plastikowe legitymacje rozwiązują m.in. odwieczny problem ich poprzednich, papierowych wersji. Nowa forma i wzór strażackich legitymacji zostały zaprojektowane i zaproponowane jednostkom przez portal osp.pl.  
   
Od wielu lat problemem dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych była trwałość powszechnych dotychczas legitymacji papierowych, podatnych na zniszczenia. Papier przedzierał się, a po zamoknięciu bywało, że tusz się rozmywał i całość przestawała być czytelna. Kilka tygodni temu z pomysłem rozwiązania tego problemu wyszedł portal osp.pl, proponując nowy wzór i technikę wykonania legitymacji. Plastikowa karta identyfikacyjna jest dzisiaj standardem - w dowodach osobistych, prawach jazdy, kartach płatniczych czy innych dokumentach służbowych. 
   
- Te nowe legitymacje chłopakom się podobają, dla mnie też bomba i mogę je polecić kolejnym jednostkom w 100%. Wcześniej mieliśmy papierowe, ale w pewnym momencie już nie kontynuowaliśmy ich zamawiania i zastanawialiśmy się, jak to unowocześnić. Kolega-druh powiedział, że widział w internecie nowe legitymacje na OSP.PL i zamówiliśmy - mówi Piotr Dolata, prezes OSP Kobylanka w Wielkopolsce. Dodaje, że wprowadzenie nowych legitymacji do jednostki nie sprawiło żadnych problemów natury formalnej. - Nie musieliśmy robić dodatkowej uchwały ani nic, bo już wcześniej legitymacje u nas funkcjonowały. Po prostu jako zarząd podjęliśmy jednogłośnie decyzję, że robimy dla wszystkich nowe legitymacje - tłumaczy Dolata.  
   
Nowe legitymacje są wielkości takiej samej, jak np. dowód osobisty i wykonane są z trwałego plastiku. - Ja uczulam strażaków, żeby zawsze mieli legitymację przy sobie - czy na akcji, czy w życiu prywatnym. A wiadomo, jakie warunki są na akcji - o zniszczenie książeczki papierowej nietrudno. I potem legitymacja wyglądała jak szmata. A plastik nie zniszczy się tak jak papier - mówi Damian Slany, naczelnik OSP Gierałtowice z woj. śląskiego.  
 
Pomysł szybko przypadł do gustu także ochotnikom z OSP Wyrzysk. - Zawsze był z tym problem, jak przechowywać te legitymacje. A te plastikowe wystarczy wrzucić do kieszeni i po kłopocie. Super sprawa - sztywne i trwałe, jak dowód czy karta do bankomatu - mówi Marcin Śmigaj, prezes OSP Wyrzysk, a jednocześnie wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Wyrzysku. 
 
Nowe legitymacje dla STRAŻAKÓW OSP - PODSTAWA PRAWNA.  
 
Warto podkreślić, że każda z jednostek OSP działających na terenie Rzeczypospolitej Polski funkcjonuje, jako osobne i niezależne stowarzyszenie, m.in. na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.   
 
Oznacza to, że tylko statutowe władze danej jednostki OSP mają pełne, niezależne i nieograniczone prawo do decydowania o sprawach jednostki, w tym także o wydawaniu legitymacji członkowskich- legitymacji strażaka, a także ich wyglądzie i formie. Żadne przepisy polskiego prawodawstwa nie dają innym podmiotom (związkom etc.) prawa do odgórnego wywierania nacisków na decyzje władz jednostki OSP w tym zakresie. Legitymacje według nowego wzoru, może więc zamówić każda jednostka.

WAŻNE: Wystawcą zamawianych legitymacji są władze danej jednostki, nie wydawca serwisu osp.pl. 

Czym charakteryzują się nowe legitymacje? 
  
- Profesjonalny projekt i wykonanie
- Wydrukowane na plastikowej karcie
- Trwałe i wodoodporne
- Rozmiar zgodny z normą ISO/IEC 7810
- Zabezpieczone znakiem wodnym UV
- Zabezpieczone dodatkową warstwą laminatu
chroniącą przed ścieraniem  
  
Koszt wykonania legitymacji to: 25 złotych / sztuka.
 
Całe zamówienie odbywa się przez internet, za pośrednictwem formularza, w którym należy wpisać dane strażaków i dodać ich zdjęcia.
    
Legitymacje można zamówić przez stronę - www.osp.pl/legitymacje.

 

9 maja 2019 23:17
Udostępnij na Facebooku