OSP Łubin Kościelny Ochotnicza Straż Pożarna Łubin Kościelny

Ćwiczenia strażaków ochotników w Łubinie Kościelnym

11 sierpnia 2017 r. miał miejsce pożar Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łubinie Kościelnym. Pożar powstał wyniku nieostrożności osoby dorosłej, która zaprószyła ogień, który objął całe pomieszczenie magazynku oraz poprzez drewnianą klatkę schodową przeniósł się na poddasze kościoła. Zdarzenie zostało zgłoszone do Stanowiska Kierowania KP PSP w Bielsku Podlaskim przez osobę postronną, która zauważyła pożar z okna swojego domu. Pierwsze zastępy jednostek straży pożarnej prowadziły działania gaśnicze wewnątrz oraz na zewnątrz kościoła. Po przybyciu kolejnych zastępów utworzono zaopatrzenie wodne z hydrantu znajdującego się ok. 100 m od miejsca zdarzenia. W wyniku pożaru poszkodowane zostały dwie osoby które w chwili pożaru znajdowały się wewnątrz kościoła.
Były to założenia ćwiczeń, które musieli zrealizować strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Bielsk Podlaski w trakcie ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Bielsku Podlaskim. Część praktyczna poprzedzona została częścią teoretyczną, w trakcie której uczestnikom szkolenia przypomniane zostały zagadnienia związane z taktyką ratowniczo – gaśniczą, ratownictwem technicznym i medycznym oraz bezpieczeństwem prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.
W ćwiczeniach brali udział strażacy jednostek OSP Łubin Kościelny, OSP Augustowo, OSP Piliki, OSP Knorydy, OSP Bańki, OSP Mokre. W trakcie ćwiczeń wykorzystano również samochód specjalny – drabinę mechaniczną z JRG w Bielsku Podlaskim.
Ćwiczenia obejmowały również zapoznanie się ze sprzętem ratownictwa technicznego z praktycznym ich wykorzystaniem podczas ewakuacji osób uwięzionych w samochodach oraz stosowania procedur Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy stosowanych podczas wypadków komunikacyjnych. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie przygotowania członków Ochotniczych Straży Pożarnych prowadzenia działań gaśniczych, działań ratowniczych podczas zdarzeń z ratownictwa technicznego i medycznego oraz prowadzenia łączności radiowej.

fot. KP PSP w Bielsku Podlaskim

11 sierpnia 2017 15:48
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: 212 | Tagi: Łubin Kościelny, OSP, PSP Bielsk Podlaski, ćwiczenia,