OSP Stara Kamionka Ochotnicza Straż Pożarna Stara Kamionka

Ćwiczenia wraz z ewakuacją na obiekcie Starostwa Powiatowego w Sokółce

27 marca 2018 r. na obiekcie Starostwa Powiatowego w Sokółce przeprowadzono ćwiczenia taktyczno – bojowe z udziałem wytypowanych sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz służb współdziałających powiatu sokólskiego.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości prowadzenia ewakuacji obiektu oraz gotowości operacyjnej służb i podmiotów do prowadzenia działań na wypadek powstania zdarzeń w obiektach użyteczności publicznej, a także doskonalenie umiejętności współdziałania podmiotów ratowniczych w czasie bezpośrednich działań podczas pozorowanego zdarzenia.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w jednym z pomieszczeń w piwnicy obiektu powstaje pożar – rozprzestrzeniające się zadymienie po wszystkich piętrach budynku stwarza zagrożenie dla pracowników i petentów. W obiekcie zarządzona zostaje ewakuacja, podczas której budynek opuszcza 140 osób. Na III piętrze budynku w pomieszczeniu biurowym dochodzi do zablokowania się drzwi wyjściowych, wewnątrz pomieszczenia zostaje uwięziony pracownik. Istnieje realne zagrożenie dla jego życia i zdrowia – z uwagi na panujące zadymienie możliwa jest jego ewakuacja jedynie poprzez okno. Podczas ewakuacji budynku stwierdzono dodatkowo nieobecność trzech osób – istniało duże prawdopodobieństwo, że osoby te pozostały wewnątrz obiektu w strefie zagrożenia. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia mieli za zadanie ugasić pożar w piwnicy, ewakuować osobę z okna III piętra, przeszukać cały obiekt, odnaleźć osoby poszkodowane, ewakuować je na zewnętrz obiektu i udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zorganizować zaopatrzenie wodne. W zakresie zabezpieczenia dróg dojazdowych oraz miejsca zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej współdziałały z Policją. Podczas ćwiczeń sprawdzono również umiejętności reagowania strażaków na zmiany sytuacji, komplikacje i utrudnienia podczas prowadzonych działań ratowniczych – doszło m.in. do przerzutu ognia kanałem wentylacyjnym i powstania pożaru na ostatnim piętrze obiektu.

W ćwiczeniach udział brało 6 zastępów z JRG Sokółka, OSP KSRG Stara Kamionka, Stara Rozedranka, Zubrzyca Wielka oraz Policja.

Ćwiczenia obserwował Starosta Sokólski – Pan Piotr Rećko oraz kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Sokółce.

 

Źródło: KP PSP Sokółka

2 kwietnia 2018 10:10
Udostępnij na Facebooku