OSP Winiary Ochotnicza Straż Pożarna Winiary

CZAD

Czad – cichy zabójca.
W okresie jesienno – zimowy zwiększa się ryzyko zatrucia czadem dlatego poniżej przedstawiamy parę informacji na temat czyhającego zagrożenia jakim jest CZAD.
Czad jest to tlenek węgla (CO) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej nas atmosferze.
Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń - złego zainstalowania, uszkodzenie lub niewłaściwej eksploatacji kotłów na paliwo stałe i gaz, piecyków, kominków, podgrzewaczy wody. Powodem pojawienia się tlenku węgla w pomieszczeniu może być także niesprawna wentylacja oraz przewody kominowe. Zagrożeniem jest brak dopływu powietrza, ale także nieprawidłowy odpływ spalin. Groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami, szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha"; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii.
Jakim zagrożeniem jest dla człowieka zaczadzenie się ?
Czad jest to gaz bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku, więc jest niemożliwy do rozpoznania poprzez zmysły człowieka. CO zajmuje miejsce czerwonych krwinek w związku z czym blokuje dostęp tlenu do organizmu człowieka, długotrwały brak dostępu tlenu do organizmu może spowodować nawet śmierć po przez uduszenie się.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla - zależne są od stężenia CO we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:
ból głowy;
zaburzenia koncentracji;
zawroty głowy;
osłabienie;
wymioty;
konwulsje, drgawki;
utrata przytomności;
śpiączka;
zaburzenia tętna;
zwolniony oddech,
senność,
osłabienie i znużenie, które czuje osoba zaczadzona, zaburzenia orientacji a także zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny co może spowodować utratę przytomność.
Jak pomóc osobie w momencie zatrucia tlenkiem węgla?
Trzeba natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, w jak najkrótszym czasie wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze, rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia, wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112) oraz pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

22 grudnia 2015 18:48
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Czad,