OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Czad czyli tlenek węgla. Jak zapobiegać? Jak wyczuć? Jak reagować?

Na początku sezonu grzewczego warto przypomnieć sobie, czym jest tlenek węgla, popularnie zwany czadem. Pamiętajmy, że nie bez powodu zwany jest "cichym zabójcą" bo własnymi zmysłami NIE JESTEŚMY W STANIE GO WYCZUĆ, a możemy się nim śmiertelnie zatruć.

Czym jest tlenek węgla czyli czad?

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje,że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. S. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Jak rozpoznać zatrucie czadem?

Czadu nie widać ani nie czuć, dlatego jest tak niebezpieczny. Nie można po prostu wyczuć go węchem. Trzeba więc obserwować uważnie swój organizm. Postęp niedotlenienia organizmu zależy od stężanie czadu oraz czasu, w jakim narażeni byliśmy na jego działanie. Pierwszym alarmującym objawem zatrucia tlenkiem węgla jest ból głowy, który z czasem przybiera na intensywności. Następnie pojawiają się nudności, ogólne osłabienie i zmęczenie, a nasza skóra staje się coraz bardziej sina. To ostatni moment, żeby się ratować - kolejnym etapem jest zapaść, zaburzona praca serca i śmierć.

Czadem w dużych ilościach można zatruwać się także przewlekle. Objawy przewlekłego zatrucia czadem są łagodniejsze i trudniej je rozpoznać to m.in. osłabienie pamięci, brak apetytu, senność w dzień, bezsenność w nocy czy utrata czucia w palcach.

Jak uniknąć zaczadzenia? Jak reagować?

Nie bagatelizuj objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i pogotowie.

Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza. Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znacząco poprawia ciąg powietrza, a co za tym idzie – wszystkie produkty procesu spalania zostaną wyciągnięte na zewnątrz.
   
Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć. Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna. Rozważ zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. To nie przesada - może ona uratować nam życie.

(Fot. screen youtube.com, KG PSP)

 

4 października 2018 07:33
Udostępnij na Facebooku