OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Czerwono i bardzo głośno na Fire Truck Show. Przyjechało blisko 150 wozów strażackich!

Zabytkowe wozy - wśród nich liczący blisko 100 lat Magirus, duma OSP Kępno, a także motoryzacyjne perełki pożarnicze - jak Dennis Rapier z OSP Cisie zjechały na Opolszczyznę. W Główczycach trwa XI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczych "Fire Truck Show".

Wśród gości zlotu jest OSP Cisie - jednostka, która przyjechała aż 4 autami. Najwięcej emocji wzbudza Dennis Rapier, który rok temu uznano za najpiękniejszy wóz zlotu podczas X Fire Truck Show. To jedno z 3 takich aut w Polsce.

- Auto wyprodukowano w 2001 roku w Anglii, ale na rynek holenderski, dlatego kierownica jest po właściwej stronie. Wóz jest bardzo funkcjonalny i ma wiele ciekawostek, m.in zamontowane wewnętrzne kierunkowskazy w kabinie, dzięki czemu załoga jadąca w ubraniach, aparatach jest w stanie przygotować się na np. na gwałtowny skręt wozu - mówi Mariusz z OSP Cisie.

Dennis ma 2 szybkie natarcia po 90 metrów każde, jest też bogato wyposażony m.in. w kamerę cofania czy wiele gniazdek z napięciem 230 V wewnątrz kabiny. OSP Cisie przyjechało także cysterną Renault, ratowniczo-gaśniczym Iveco oraz operacyjną skodą.

Wśród ciekawostek motoryzacyjnych jest także Magirus z 1923 roku, duma druhów z OSP Kępno. Wóz mimo prawie 100 lat, jakie upłynęły od produkcji, wciąż jest w pełni sprawny. - To piękny wóz, dzisiejsze już nie mają takiej duszy, takich detali. To prawdziwa perełka - mówi Mariusz, który przyjechał na zlot z Częstochowy.

Na stoisku OSP.PL przygotowaliśmy wspólnie z Fundacją EMS PL, firmą AEDMAX oraz firmą szkolimy.net konkurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej na 3 fantomach: niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej. Nowoczesne fantomy dzięki wbudowanym czujnikom mierzą skuteczność prowadzonych uciśnięć i wentylacji. Drużyna, która zrobi to najlepiej, wygra dla swojej jednostki szkoleniowe urządzenie AED.

Jeszcze dziś o godzinie 19 na uczestników czeka "Fire Truck Shower" czyli wielki, strażacki prysznic, oczywiście z użyciem wody z wozów bojowych.  Z kolei w niedzielę zaplanowano "dzień rodzinny", podczas którego m.in. konkursy Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska, gry i zabawy dla dzieci oraz licytacja i losowanie nagród.

Portal OSP.PL jest patronem medialnym imprezy. Jeszcze dziś wieczorem na naszym Facebooku znajdziecie obszerną galerię zdjęć oraz wideo z parady wozów, uczestniczących w Fire Truck Show.

(Fot. OSP.PL)

 

6 lipca 2019 17:39
Udostępnij na Facebooku