OSP Ochotnicza Straż Pożarna

"Czy w Sejmie trwają tajne prace nad nową ustawą o Ochotniczych Strażach Pożarnych?"

- Czy to prawda, że powstał tajny zespół, który pracuje nad nową ustawą o OSP? Dlaczego w tych pracach nikt nie pyta o zdanie członków i działaczy OSP? - pytał Zbigniew Sosnowski, poseł PSL podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie. To nie jedyne pytania do rządu, jakie padły podczas konferencji. Spotkanie dla mediów zorganizował Związek Ochotniczych Straży Pożarnej RP.

- Coraz częściej z wiarygodnych źródeł docierają do nas informacje o tajnych pracach zespołu, który pracuje nad nową ustawą o OSP. Pytam zatem rządu: czy to prawda, ze powstał taki zespół i pracuje nad ustawą o OSP? Dlaczego odbywa się to w takiej tajemnicy? Dlaczego w tych pracach nikt nie pyta o zdanie członków i działaczy OSP? - pyta Zbigniew Sosnowski, poseł PSL.

Sosnowski przypomniał, że mija 70 lat od czasu, gdy władza stalinowska rozwiązała Związek Ochotniczych Straży Pożarnych i podporządkowano je komendantom zawodowych straży. - Wtedy zlikwidowano demokratyczny charakter, samorządność i niezalezność ochotniczych straży pożarnych. To komendant decydował, kto będzie prezesem, decydował o budżecie. Odnoszę wrażenie, że teraz władza przygotowując w tajemnicy ten projekt zmierza w tym samym kierunku - mówi poseł Sosnowski.

Dodał też, że 4 lipca do Zarządu Głównego ZOSP RP wpłynął projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym, w którym była mowa o wcieleniu OSP do obrony cywilnej. - Oczywiście zarząd nie poparł tego pomysłu - mówi Zbigniew Sosnowski.

- System zarządzania kryzysowego opira się na straży pożarnej - państwowej i ochotniczej. System od lat działa skutecznie, wspomaga i ratuje obywateli, sprawdził się podczas powodzi, kataklizmów, sprawdza się codziennie podczas wypadków czy pożarów - mówi poseł PSL Marek Biernacki, jeden ze współtwórców Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Zawsze mówiłem, że Polska ma szczęście bo ma swoją gwardię narodową - tą gwardią jest OSP - ruch obywatelski, który służy człowiekowi. Boję się każdego majstrowania przy tym systemie, żeby tylko osiągnąć doraźny cel polityczny - dodaje Biernacki.

Krystyna Skowrońska z klubu Platformy Obywatelskiej przypomniała, że obecny rząd podwyższył podatek VAT dla samorządów i OSP. - Dziś jest ten zamach na OSP, ochotników bez których ten system zabezpiczenia przed zagrożeniami, sami strażacy PSP by sobie nie poradzili - mówiła posłanka.

Poseł PSL Zbigniew Sosnowski pytany o to, czy jest zagrożenie, że majątek OSP zostanie przejęty przez państwo, odpowiada: - Dziś mamy wielkie podstawy sądzić, że zagrożenie jest realne. Dlaczego funkcjonariusze PSP rok temu dokonywali szczegółowego spisu majątku OSP? - pyta retorycznie.

Zobacz całą konferencję prasową ZOSP RP:

(Fot. ZOSP RP)

18 września 2019 15:13
Udostępnij na Facebooku