OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Dodatek emerytalny dla strażaków OSP. Znamy szczegółowe zapisy projektu ustawy.

Comiesięczny dodatek do emerytury dla druhów i druhen OSP to najważniejszy postulat nowej ustawy, przygotowywanej przez MSWiA oraz Komendę Główną PSP. Ma on przysługiwać tym członkom OSP, którzy aktywnie przesłużą 25 lat w OSP, biorąc udział w akcjach ratowniczych.

29 kwietnia na specjalnej konferencji prasowej Komendant Główny PSP oraz minister i wiceminister spraw wewnętrzych i administracji przedstawili założenia projektu ustawy, dotyczącej Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Najważniejszym postulatem tej ustawy jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach gaśniczych. Chcemy ich uhonorować w ten sposób - mówił Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Jak czytamy w projekcie ustawy, "uprawnienie do świadczenia przysługuje ratownikowi OSP, który był co najmniej przez 25 lat czynnym członkiem JRG OSP. Przez czynne członkostwo w OSP należy rozumieć członkostwo, podczas którego ubezpieczony ratownik OSP brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych oraz akcjach ratowniczych organizowanych i prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną. Świadczenie wypłacane jest po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia oraz kobietę 60 roku życia."

Wysokość comiesięcznego dodatku emerytalnego ma stanowić 1/14 najniższego wynagrodzenia, obowiązującego w danym roku. Jak zapowiada wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, każde podniesienie minimalnego wynagrodzenia automatycznie zwiększy także dodatek emerytalny dla druhów i druhen OSP. Gdyby ustawa weszła w życie dziś, dodatek ten wynosiłby - w zależności od sposobu naliczenia - 200 zł brutto lub 144 zł netto.

W jaki sposób strażak OSP ma udowodnić, że przesłużył 25 lat i należy mu się dodatek emerytalny? Jak tłumaczy wiceminister Maciej Wąsik, szczegółowa ewidencja zdarzeń jest prowadzona w PSP od 2012 roku, dlatego nie wszystkie informacje, dotyczące udziału poszczególnych osób w akcjach będzie można potwierdzić w danych z PSP. - Zdajemy sobie sprawę, że część starszych ochotników otrzyma ten dodatek na podstawie oświadczeń 3 wiarygodnych świadków, zweryfikowanych przez gminę oraz komendę powiatową PSP - powiedział Wąsik.

Z zapisów projektu ustawy wynika, że komendant powiatowy lub miejski wystawi odpowiednie zaświadczenie o spełnieniu wymagań na podstawie potwierdzenia właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Szczegółowe zasady wypłacania świadczenia ma ustalić w drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodatek będzie wypłacany przez zakład emerytalno-rentowy MSWiA.

Co ważne, dodatek ma przysługiwać wszystkim strażakom OSP - zarówno z jednostek, działających w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jak i jednostek spoza KSRG.

Waldemar Pawlak w rozmowie z OSP.PL powiedział, że Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP będzie postulował, by dodatek emerytalny zwiększyć do 1/5 lub 1/6 minimalnego wynagrodzenia oraz by uprawnione do jego otrzymywania były druhny i druhowie OSP już po 10 latach udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Takie rozwiązania zawarto w obywatelskim projekcie dot. emerytur dla OSP.

Projekt ustawy ma być konsultowany społecznie, przede wszystkim ze środowiskiem strażaków-ochotników. Następnie projekt trafi pod obrady rządu, po czym zostanie przekazany do sejmu.

 

Więcej o planowanych zmianach przeczytacie poniżej:

- Nowe przywileje dla strażaków OSP. MSWiA i KG PSP podali konkrety. [LISTA]

- Waldemar Pawlak dla OSP.pl: O założeniach nowej ustawy dowiedzieliśmy się 2 dni temu

- USTAWA o Ochotniczej Straży Pożarnej. Projekt z dnia 28 kwietnia 2021 r.

 

(Fot. mł. kpt. Grzegorz Trzeciak, Gabinet Komendanta Głównego PSP)

 

29 kwietnia 2021 17:49
Udostępnij na Facebooku