OSP Boszczynek Ochotnicza Straż Pożarna Boszczynek

Dostarczenie maseczek ochronnych dla mieszkańców .COVID 19

W dniu 17 kwietnia nasza jednostka na polecenie Urzędu Miasta i Gminy Skalbmierz rozwoziła maseczki ochronne wraz z instrukcją jak ich używać i rozwieszanie plakatów jak chronić się przed wirusem covid19.

O godzinie 10 rozpoczęliśmy rozwożenie maseczek dla mieszkańców po naszej miejscowości a następnie rozwiezione zostały po miejscowości Szczekarzów.

COVID-19 i koronowirus – na czym polega różnica?

COVID-19 to przyjęty skrót choroby, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2. SARS w tym wypadku to skrót od Severe Acute Respiratory Syndrome, czyli ciężki ostry zespół oddechowy, ponieważ w ten sposób choroba się objawia. COVID-19 wywołuje jeden z koronawirusów, podobny w wielu aspektach do choroby SARS, która wystąpiła w Azji na przełomie 2002 i 2003 roku. Szacuje się jednak, że w przypadku koronawirusa zaraźliwość jest większa. Okres wylęgania koronawirusa wynosi od 1 do 14 dni, średnio trwa to jednak około 5 dni.

Jak przenosi się koronawirus?

Choroba COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, a w znacznie mniejszych zakresie – przez kał. Na obecną chwilę nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe przenoszą chorobę, wobec czego możemy się zarazić:

– od innej osoby bezpośrednio,
– pośrednio, np. dotykając przedmiot, na którym znajduje się wydzielina osoby chorej, a następnie pocierając oczy, usta, nos.

Dlatego w przypadku koronawirusa kluczowe jest zachowanie higieny i innych zaleceń, szczególnie w przypadku osób najbardziej narażonych, tzn. starszych i z gorszą odpornością (np. po chemioterapii).
Najważniejsze objawy choroby COVID-19

Koronawirus wywołuje kilka objawów, z czego najważniejszym i najczęściej występującym jest wysoka (powyżej 38 stopni) gorączka oraz duszności i suchy kaszel. Ponadto mogą wystąpić:

– ból mięśni,
– ogólne zmęczenie,
– płytki oddech,
– ból gardła,
– w mniejszym stopniu występuje uczucie gniecenia w klatce piersiowej.

Ostatecznym testem na obecność koronawirusa jest wymaz lub badanie z krwi. W Polsce przeprowadzono już niespełna 3000 takich testów, z czego ponad 60 dało wynik pozytywny.
Co zrobić, gdy zauważę u siebie objawy podobne do koronawirusa?

Ponieważ chorobę w początkowej fazie trudno odróżnić od grypy czy przeziębienia. W przypadku lekkich objawów pierwszym krokiem powinna być obserwacja, mierzenie temperatury ciała i w miarę możliwości unikanie dużych skupisk ludzi, wyjść do pracy itp.

Jeśli odczuwasz (lub ktoś z Twoich bliskich) któryś z powyższych objawów, nie udawaj się na SOR czy do lekarza rodzinnego. Skontaktuj się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla Twojego miasta, regionu lub gminy. Tam otrzymasz szczegółowe instrukcje, gdzie masz się udać (w każdym województwie jest przygotowany szpital zakaźny, który przyjmuje chorych na COVID-19) i jak będzie wyglądała dalsza procedura. Jeśli wracasz z podróży po kraju lub krajach, w których obecny jest koronawirus, również powinieneś/powinnaś zgłosić się profilaktycznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Co mogę zrobić, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa?

Podstawą jest zachowanie higieny osobistej oraz stosowanie się do wszelkich zaleceń, które wydaje rząd, Ministerstwo Zdrowia czy Główny Instytut Sanitarny. Nasz kraj, dzięki doświadczeniu innych członków Unii Europejskiej (szczególnie Włoch), może przedsięwziąć odpowiednie kroki zaradcze, jednak bez współpracy ludności i zrozumienia trudno będzie zatrzymać COVID-19. Warto przy tym wspomnieć, że wcześniej przyjęta szczepionka przeciw grypie nie chroni przed zakażeniem.
Najważniejsze zalecenia – higiena osobista

1. Nie lekceważ zagrożenia i reaguj na osoby, które je lekceważą. Imprezy niemasowe również niosą ze sobą ryzyko. Bez względu na to, czy mówimy o spotkaniu w gronie znajomych czy kameralnej dyskotece.

2. Dokładnie myj ręce i pilnuj, aby osoby w Twoim najbliższym otoczeniu również to robiły. Dokładną instrukcję znajdziesz poniżej. Wystarczy 30 sekund, aby znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale także wirusów grypy. Myj ręce, gdy wracasz z zewnątrz, zwłaszcza z komunikacji miejskiej, zakupów, jednym słowem z miejsc, w których może przebywać dużo ludzi. Do mycia używaj mydła lub płynu dezynfekującego na bazie alkoholu (min. 60%). Pamiętaj, że picie alkoholu nie pomaga ani nie chroni przed koronawisuem!

18 kwietnia 2020 20:34
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi:
Zobacz inne informacje z kraju
Brak podobnych newsów