OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Drewniany dom w ogniu. Groźny pożar w Lipnicy Wielkiej.

15 listopada około godziny 4.27 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Lipnica Wielka, Korzenna, Korzenna Centrum, Mogilno, Wojnarowa oraz Jasienna zadysponowane zostały do działań w Lipnicy Wielkiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że pożarem objęty był cały drewniany budynek mieszkalny.

- Z informacji uzyskanych od okolicznych mieszkańców budynek był niezamieszkały. Wewnątrz budynku znajdowała się butla z gazem. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się budynek: jeden do wnętrza przez okno, a drugi na więźbę dachową - informują strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu.

Odłączono zasilanie w budynku. Po przybyciu kolejnych zastępów podano trzeci prąd gaśniczy w natarciu do wnętrza budynku przez okno. Stworzono punkt czerpania wody na pobliskiej rzece. Sprawdzono wnętrze budynku za pomocą kamery termowizyjnej pomieszczenia budynku. Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilenie do budynku na słupie energetycznym.

- Po przygaszeniu ognia przystąpiono do częściowej rozbiórki budynku oraz wynoszeniu spalonych elementów wyposażenia, a także będącą w środku butlę gazową 11kg. Butla została wyniesiona w bezpieczne miejsce oraz schłodzona. Na miejsce działań przybyła koparka, której operatorem oraz właścicielem był strażak z OSP Lipnica Wielka. Koparką wykonano całkowitą rozbiórkę budynku. W trakcie rozbiórki elementy konstrukcyjne budynku zostały przecinane przy użyciu pilarki na mniejsze elementy oraz wynoszone w bezpieczne miejsce, gdzie zostały przelewane wodą - relacjonują strażacy.

Na miejscu zdarzenia pozostał zastęp z OSP Lipnica Wielka w celu zabezpieczenia pogorzeliska. Działania 8 zastępów i 55 strażaków trwały ponad trzy i pół godziny. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

(Fot. KM PSP Nowy Sącz)

16 listopada 2020 16:17
Udostępnij na Facebooku