OSP Malinówka Ochotnicza Straż Pożarna Malinówka

Ewakuacja i pożar szkoły podstawowej w Malinówce

 

29 września 2021 roku o godzinie 11.00 otrzymalismy zgłoszenie o pożarze w Szkole Podstawowej w Malinówce. Kierującym ewakuacją była Dyrektor szkoły, która po uzyskaniu informacji od pracownika szkoły o pożarze w jednej z szatni podjęła decyzję o ewakuacji wszystkich osób z budynku. Po sygnałach alarmowych dzieci i młodzież pod nadzorem nauczycieli i pracowników szkoły opuścili szkołę udając się na wyznaczone miejsce ewakuacji. Po przybyciu na miejsce uzyskaliśmy informację o pożarze w jednej z szatni oraz o  odłączonych przez pracowników szkoły mediach, oraz informacje że brakuje 1 osoby tj. uczennicy kl VII.
Informacje te stanowiły wstęp do przeprowadzenia ćwiczeń i praktycznej ewakuacji uczniów, personelu szkoły na wypadek powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia. Zgromadzeni na zewnątrz budynku uczniowie, nauczyciele i pracownicy uważnie obserwowali działania strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Malinówce w zakresie poszukiwania i ratowania osób poszkodowanych, którym pożar odciął drogę ewakuacji z piwnicy budynku.
Zadaniem przybyłych strażaków było ugaszenie pozorowanego pożaru, dotarcie do osoby poszkodowanej i  ewakuacja.
Dodatkowo sprawdzono praktyczne umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej oraz wykorzystania sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu pojazdów pożarniczych. Na zakończenie ćwiczeń strażacy zapoznali się ze specyfiką i charakterem obiektu oraz z ewentualnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić na terenie szkoły.

Takie ćwiczenia mają zarówno przygotować dzieci by sprawnie i bez paniki mogły się ewakuować ze strefy zagrożenia w przypadku realnego zdarzenia, jak i nas strażaków byśmy mogli być gotowi do ewakuacji dzieci oraz mieli wiedzę na temat budynku Szkoły Podstawowej w Malinówce.


Oczywiście na całe szczęcie były to tylko ćwiczenia.

Foto: SP w Malinówce

29 września 2021 19:37
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: ewakuacja, ćwiczenia, SPMalinowka, OSPMalinowka,