OSP Pisarowce Ochotnicza Straż Pożarna Pisarowce

Gminne manewry OSP

We środę  20 marca uczestniczyliśmy w Niebieszczanach w ćwiczeniach jednostek OSP z terenu gminy Sanok zorganizowane przez KP PSP w Sanoku, ZOGm. ZOSP RP w Sanoku oraz OSP Niebieszczany Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współdziałania sił i środków PSP w Sanoku z siłami OSP z terenu gminy Sanok. Scenariusz ćwiczeń przewidywał dwa epizody. W epizodzie, do którego został przydzielony zastęp z Pisarowciec strażacy mieli do opanowania pożar ciągnika w którym doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w wyniku czego zapaliły się również baloty z sianem zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Sporym wyzwaniem było dostarczenie wody na dużą odległość (ok. 700 m) oraz bardzo trudny, górzysty teren.
Oprócz działań gaśniczych duży nacisk kładziono na poprawne udzielanie pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w obydwu epizodach. Z pewnością utrudnieniem był również fakt iż większość ćwiczeń odbywała się po zmroku.

Tego typu manewry są niewątpliwe ważne i potrzebne, gdyż podczas symulowanych scenariuszy można w symulowanych warunkach przećwiczyć róże techniki oraz taktyki działań podczas normalnych zdarzeń. A jak pisała Howard E. Wasdin "Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.".

Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w manewrach.

 

SiŚ podczas ćwiczeń:

SLRr Ssangyong Rexton - PSP Sanok
GCBA 5/32 Scania - OSP Kostarowce
GBA 2,5/16 Star 266 - OSP Niebieszczany
GBA 2,5/16 Star 266 - OSP Pisarowce
GBA 2,5/16 Star 244 - OSP Wujskiń
GBA 2,5/ 16 Star 244 - OSP Falejówka
GBA 2,5/ 16 Star 244 - OSP Mrzygłód
GBA 2,5/16 Star 200 - OSP Raczkowa
GBA 4/24 Steyr - OSP Markowce
GLM 8 Peugeot Boxer - OSP Strachocina
GLM 8 VW LT - OSP Dobra
SLRr Toyota Hilux - OSP Niebieszczany
Quad Yamaha Grizzly - OSP Niebieszczany
GBAM 2,5/16/8 Star 200 - OSP Pobiedno (gmina Bukowsko)

 

Foto: OSP Pisarowce i OSP Niebieszczany

24 marca 2019 10:00
Udostępnij na Facebooku