OSP Siedliska Ochotnicza Straż Pożarna Siedliska

Gminny Dzień Strażaka wraz poświęceniem i przekazaniem nowego samochodu dla naszej OSP

12 maja 2019r. w naszej miejscowości miała miejsce bardzo ważna dla nas uroczystość. Tego dnia odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka, które były połączone z poświęceniem i oficjalnym przekazaniem naszej OSP fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN TGM 13.290, który trafił do nas na w zimie.

Uroczystość ta rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed remizą naszej OSP. Następnie poczty sztandarowe wszystkich jednostek OSP i przybyli strażacy oraz goście przy dźwiękach Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk przemaszerowali do kościoła parafialnego w naszej miejscowości, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji strażaków pod przewodnictwem księdza Czesława Hausa, który jest diecezjalnym kapelanem strażaków. Gdy Eucharystia dobiegła końca, jej uczestnicy udali się na plac za remizą naszej OSP, gdzie miała dalsza część uroczystości, która zaczęła się od złożenia meldunku Komendantowi Miejskiego PSP w Tarnowie st. bryg. Piotrowi Szpunarowi przez dowódcę uroczystości druha Łukasza Giemzę – członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie i zarazem komendanta gminnego ZOG ZOSP RP w Tuchowie. Po zakończonym przeglądzie pododdziałów, nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej przy dźwięku hymnu Polski. Następnie Prezes naszej OSP – druh Krzysztof Siwak przywitał przybyłych gości. A byli to: komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie st. bryg. Piotr Szpunar, przedstawiciel małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Tomasz Pacuła, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – Kazimierz Koprowski, diecezjalny kapelan strażaków – ks. Czesław Haus, proboszcz naszej parafii ks. Jan Wieciech, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Tuchowie – Janusz Łukasik, burmistrz Tuchowa – Magdalena Marszałek, przewodniczący komisji rewizyjnej ZOP ZOSP RP W Tarnowie – druh Andrzej Witek, prezes ZOG ZOSP RP w Tuchowie – druh Mieczysław Kras, radni Rady Miejskiej w Tuchowie (obecnej oraz poprzedniej kadencji), Adam Drogoś, Kazimierz Kurczab, Lucyna Jamka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Siedliskach, Agnieszka Ciepielowska – zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Siedliskach i Krzysztof Więcek – właściciel firmy DALMINE.

Kolejnym punktem było przedstawienie rysu historycznego naszej OSP i opisu starań o nasz nowy samochód. Po tym nastąpiło poświęcenie samochodu przez ks. Czesława Hausa i ks. Jana Wieciecha. Następnie przedstawiciele instytucji, które zapewniły nam pieniądze na nowy samochód dokonali oficjalnego przekazania samochodu poprzez wręczenie kluczyków i przecięcie wstęgi. Po tym wszystkim prezes naszej OSP wręczył statuetki osobom, dzięki którym nowy samochód bojowy jest w Siedliskach. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Michała Wojtkiewicza – posła na Sejm RP, Adama Drogosia i Kazimierza Kurczaba – burmistrzów Miasta i Gminy Tuchów zeszłej kadencji, radnych Rady Miejskich zeszłej kadencji, Leszka Suskiego - Komendanta Głównego PSP, a także WFOŚIGW i NFOŚGIW. Dzięki tym osobom zostały pozyskane środki na zakup naszego samochodu. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc komendanta gminnego OSP – Łukasza Giemzy, który poświęcił mnóstwo czasu i wysiłku tej sprawie. Wsparł on nas swoją wiedzą i doświadczeniem, był on obecny i pomagał przy załatwianiu każdej sprawy związanej z pozyskaniem nowego wozu. Podziękowania zostały złożone także Krzysztofowi Więckowi – szefowi firmy DALMINE, która przeprowadziła remont remizy i garaży naszej OSP, jest on zarazem osobą, która znacznie wspiera finansowo naszą jednostkę.

Uroczystość zakończyła się odegraniem hymnu ZOSP „Rycerze Floriana" i defiladą pododdziałów. Od tego momentu mieszkańcy Siedlisk i przybyli goście mogli oglądać nasz nowy samochód MAN, który cieszył się sporym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci (mamy nadzieję, że przyszłych druhów naszej OSP ;) ).

Zdjęcia: Wojciech Kras

4 czerwca 2019 12:59
Udostępnij na Facebooku