OSP Mroczków Ochotnicza Straż Pożarna Mroczków

Gniazda szerszeni,os : jak znaleźć,rozpoznać,jak je zlikwidować,a kiedy wezwać strażaków?

Gniazda szerszeni,os :jak znaleźć,jak je zlikwidować,a kiedy wezwać strażaków?

 

Jak donoszą media od początku czerwca do połowy lipca owady błonkoskrzydłe śmiertelnie użądliły aż 5 osób. Jak się przed nimi chronić? Gdzie i jak znaleźć gniazdo? Jak je usunąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule poniżej....

 

Za nami pierwsze chwile lata, a wraz z nimi ciepłe słoneczne dni, czyli czas aktywności owadów błonkoskrzydłych. Pszczoły, osy, czy szerszenie pojawiają się wraz z pierwszymi ociepleniami i towarzyszą nam aż do późnej jesieni. Pomimo, iż atakują wyłącznie w samoobronie, to przypadki użądleń zdarzają się dość często.

 

Jak znaleźć,rozpoznać gniazdo?

Gniazdo szerszeni stosunkowo łatwo rozpoznać. Przypomina papierową bryłę. Szerszenie mogą wybudować gniazdo na gałęzi drzewa, ale również zamieszkać w dziupli lub pod ziemią. Na budowę gniazda mogą także wybrać poddasze naszego domu, szopę lub szczelinę w murze. Wokół gniazda najczęściej latają owady, więc lepiej zachować bezpieczną odległość.

 

* W celu odnalezienia gniazda można obserwować pojedynczego osobnika, który nas do niego doprowadzi.

 

Jak je zlikwidować?

Jeżeli szerszenie upodobały sobie nasze poddasze,inny budynek gospodarczy lub znajdują się stosunkowo blisko naszego domu. Możemy zakupić  środek owadobójczy i popsikać koło gniazda,oczywiście musimy uważać*. Warto pamiętać, że na szerszenie, jak i inne owady, nie należy stosować wody, kwasu solnego czy innych specyfików. Mogą one jedynie rozwścieczyć owady, a nie je przepędzić.

 

* Jeśli pachniemy,używaliśmy perfum lepiej nie podchodzić,to może się źle skończyć.

 

Jeśli sami sobie rady nie damy z usunięciem gniazda, należy zwrócić się do gminy i poprosić oto specjalistów,oczywiście taka opcja będzie kosztowała od 100 do 300 zł.

 

Kiedy wezwać strażaków,kiedy oni mogą pomóc? Czy zawsze?

Według obowiązujących przepisów polskiego prawa m.in. ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz przepisów wewnętrznych Straż Pożarna kwalifikuje takie zdarzenia jako "inne miejscowe zagrożenie." 

Jednak nie zawsze możemy wyjechać, jeśli nie masz dzieci,ani osób starszych,uczulonych domowników, a jednak zadzwonisz na  numer alarmowy 112 lub 998, dyspozytor może podać państwu informacje jak jak je zlikwidować,jakiej gaśnicy użyć,żeby owady już nie wróciły.

 

Jeśli masz wśród domowników osoby uczulone,dzieci lub osoby starsze,bądź osoby niepełnosprawne  i wtedy zadzwonisz na numer alarmowy,to dyspozytor przyjmie zgłoszenie i wyśle najbliższą jednostkę OSP/PSP, jednak PAMIĘTAJ musisz powiedzieć, o wyżej wymienionych domownikach.

Gdy zagrożone jest ludzkie życie, zawsze wyjedziemy i pomożemy.

 

Tekst : Dh.Dobrowolski Piotr

Zdjęcia z miejsca akcji : Dh.Dobrowolski Piotr

 

23 lipca 2017 18:45
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Rozpoznanie, osy, szerszenie, Mroczków, strażpożarna, OSP, PSP,