OSP Pietraszyn Ochotnicza Straż Pożarna Pietraszyn

Jubileusz 110 - lecia OSP Pietraszyn

20-22 maja jednostka nasza świętowała jubileusz 110 lecia swojego istnienia który z powodu pandemii musieliśmy przełożyć z roku 2021 na rok 2022 . Obchody rozpoczęliśmy w piątek 20 maja ćwiczeniami gminnymi w których wzięły udział jednostki z Gminy Krzanowice jak również jednostki z OSP Bieńkowice, OSP Samborowice i nasi przyjaciele z SDH Sudice z Czech. Z uwagi na udział kolegów z Czech ćwiczenia te wpisały się również w unijny projekt „Ready To Help"
W sobotę dalsze świętowanie rozpoczęliśmy od rozgrywek piłki nożnej B klasy, który rozgrywali nasi koledzy z KS Pietraszyn z LKS Adamowice, który zakończył się remisem 2-2. Następnie przez wieś przejechały nasze wozy bojowe z sikawką konną na czele. O godzinie 19 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem FUEGO na której mieszkańcy oraz goście przyjezdni z okolicznych miejscowości bawili się do późnych godzin nocnych.
W niedzielę rozpoczęliśmy od przemarszu spod remizy do kościoła na uroczystą mszę św. która została odprawiona w kościele św. Barbary w Pietraszynie przez naszego proboszcza oraz kapelana powiatowego ojca Marcelego Dębskiego. Po mszy złożyliśmy kwiaty i znicz pod krzyżem na cmentarzu za naszych zmarłych druhów. Następnie przeszliśmy na boisko sportowe na którym odbyły się oficjalne uroczystości. Przywitanie zaproszonych gości oraz przedstawienie rysu historycznego jednostki dokonał prezes OSP Pietraszyn druh Damian Raida. Następnie wręczono szereg odznaczeń i medali dla najbardziej zasłużonych strażaków. Głos zabrali zaproszeni goście: Członek Rady Powiatu Pan Tomasz Cofała, Komendant KP PSP w Raciborzu brygadier Jarosław Ceglarek, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jan Długosz, Zastępca Burmistrza Krzanowice Jarosław Gałkowski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Leszek Pietrasz, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Krzanowicach druh Józef Maindok. Wszyscy gratulowali jubileuszu i życzyli następnych lat działalności. W głównych uroczystościach udział wzięły również delegacje oraz poczty sztandarowe z całej Gminy Krzanowice oraz OSP Bieńkowice, OSP Samborowice, SDH Sudice i KS Pietraszyn.
Po uroczystym apelu goście wraz z członkami zjedli uroczysty obiad. Następnie odbyły się pokazy najmłodszych naszych strażaków, dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Po pokazach dzieci przyszedł czas na zawody dla starszych drużyn które rywalizowały na sikawce konnej. Po burzliwej dyskusji Jury przyznało ex aequo wszystkim drużynom 1 miejsce. Następnie na scenie wystąpił kabaret Petrzacke Omy i Opy który w humorystyczny sposób przedstawił scenkę w której głównymi bohaterami byli mieszkańcy Pietraszyna no i oczywiście strażacy.
Dla dzieci przygotowane zostały liczne atrakcje: zabawy z animatorami, dmuchana zjeżdżalnia oraz zabawy taneczne z DJ-jem. Wszystkie dzieci na koniec zostały obdarowane cukierkami.
Podsumowując, obchody 110-lecia uważamy za udane. Pogoda mimo mało optymistycznych prognoz bardzo dopisała. Wraz z nami podczas tych trzech dni bawiło się bardzo dużo ludzi za co serdecznie dziękujemy i już zapraszamy na nasze następne zabawy, imprezy i uroczystości.

ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA otrzymali

- druh FRANCISZEK GOCMAN
- druh DAMIAN MORCIŃCZYK
- druh FLORIAN TERNKA

SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA otrzymali

- druh DAMIAN RAIDA
- druh MAREK WISZKONY

BRĄZOWY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA otrzymali

- druh ksiądz TOMASZ GIERGA
- druh KRYSTIAN RAIDA
- druh MICHAŁ REGIEŃCZUK
- druh ROMAN STRACHOTA
- druh SEBASTIAN TERNKA

Odznakę STRAŻAK WZOROWY otrzymali

- druh TOMASZ STERNISKO
- druh JAN STERNISKO
- druh KRZYSZTOF STANKE
- druh MAREK STRUSCH
- druhna GRAŻYNA HILTAWSKA
- druhna MICHAELA NOWAK
- druhna MONIKA BUGLA
- druhna PATRYCJA SANDER

 

28 maja 2022 19:21
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: jubileusz, OSP,