OSP Bliżyn Ochotnicza Straż Pożarna Bliżyn

Katastrofa chemiczna i budowlana w gminie Bliżyn - Ćwiczenia

Katastrofa chemiczna i budowlana w gminie Bliżyn - Ćwiczenia

 

W Zakładzie Produkcyjnym NOFAR w Mroczkowie, Producencie Farb, Lakierów i Chemii Budowlanej doszło do katastrofy chemicznej, w tym samym czasie na terenie byłej Cegielni w Sołtykowie doszło zawalenia się budynku, zasypało dwie osoby. Jakby tego było mało, zapalił się las na obszarze blisko 2 hektarów. Na miejsce zdarzeń ściągnięto jednostki JRG z Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku - Kamiennej oraz jednostki OSP z terenu powiatu skarżyskiego. Na pomoc wezwano również siły zewnętrzne z powiatu kieleckiego i starachowickiego. Na szczęście to tylko scenariusz powiatowych ćwiczeń strażackich, które odbyły się w piątek, 4 października, na terenie gminy Bliżyn.

 

Nasza jednostka brała udział w dwóch ostanich epizodach :

Epizod II 

Miał miejsce na cegielni Sołtyków, tam mieliśmy katastrofę budowlaną. Doszło do zasypania dwóch osób, które na miejscu próbowały odzyskać stal i metalowe pręty, doszło do zasypania. Tu oprócz naszych sił działała również grupa poszukiwawczo-ratownicza z Kielc.

W dniu dzisiejszym około godziny 10:35 wpłynęło do nas zgłoszenie z PSK, dyspozytor przekazał nam informację abyśmy się udali do miejscowości Sołtyków, gdzie w budynku,zawaliła się ściana. Na miejscu byliśmy po około 8 minutach,razem z zastępami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ze Skarżyska-Kamiennej,oraz licznymi siłami z powiatu skarżyskiego,oraz grupy poszukiwawczej z Kielc.
Pod gruzami znajdowały się 2 osoby. Naszym zadaniem była jak najszybsza stabilizacja konstrukcji budynku, drewnem,oraz stalowymi prętami. W ten sposób Zbudowaliśmy układ z drewna oraz powershore.

 

Epizod III

W trakcie trwającej akcji poszukiwawczej w gruzach, wpłynęło kolejne zgłoszenie, dotyczyło ono pożaru lasu,również w miejscowości Sołtyków. Tutaj przyjechał zastęp z JRG Starachowice,gdzie na pokładzie mieli pompę wysokiej wydajności. Naszym zadaniem było rozłożyć linie główną,oraz ułożyć dwie linie gaśnicze.

Tuż po zakończonych manewrach,udaliśmy do punktu koncentracji przy remizie OSP Mroczków, gdzie odbyło się omówienie przeprowadzonych ćwiczeń,a na koniec wspólna grochówka,przygotowana przez Panią Anna Leżańska,oraz jej męża,Pana Józka (Catering).

 

Manewry trwały blisko 5 godzin, na miejscu działań było blisko ok.25 samochodów ratowniczo-gaśniczych. (Powiat Konecki,Skarżyski,Kielecki,oraz Starachowicki)

 

 

 

5 października 2019 13:31
Udostępnij na Facebooku