OSP Zawadzkie Ochotnicza Straż Pożarna Zawadzkie

Kolejna pracowita sobota - dwa pożary i alarm fałszywy.

06.02.2016 roku około godziny 5:30 zadysponowano nas do Żędowic na ulicę Chrobrego gdzie doszło do pożaru suszarni drewna na terenie stolarni. Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR stwierdził, że: pożarem objęte jest pomieszczenie zbudowane z drewna i blachy, w środku znajdują się dwa wózki z drewnem, siły i środki są niewystarczające i poprosił o zadysponowanie kolejnych zastępów. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu w zabudowaniach, podaniu czterech prądów wody: trzech w natarciu oraz jednego w obronie sąsiadujących budynków oraz wprowadzeniu dwóch rot w AODO do środka. Po dojeździe kolejnych zastępów wypchnięty został pierwszy wózek z drewnem, który zgaszono na zewnątrz, drugi z wózków musiał cześciowo zostać rozładowany przez strażaków wewnątrz suszarni, następnie wyciągnięto go za pomocą wyciągarki samochodowej. Ostatni etap to dogaszanie zarzewi ognia oraz częściowa rozbiórka budynku. Do zdarzenia zadysponowano łącznie 8 zastępów PSP i OSP: GBA-Rt i GCBA z OSP Zawadzkie, GBA i GCBA z OSP Żędowice, GCBA z OSP Kielcza, GBA-Rt z OSP Kolonowskie, GBA-Rt z OSP Staniszcze Wielkie oraz SLOp z KP PSP w Strzelcach Opolskich wraz z Oficerem Operacyjnym. Straty wstępnie oszacowano na 90 tysięcy złotych, a uratowane mienie na 800 tysięcy złotych. Nasze działania wspierał patrol Policji z Komisariatu w Zawadzkiem.

Tego samego dnia około godziny 18:40 zadysponowano nas do miejscowości Kielcza na ulicę Opolską, a zgłoszenie tyczyło się powalonego konaru drzewa na Drogę Wojewódzką 901. Niestety w trakcie wjazdu do zdarzenia awarii uległ SLRt z OSP Kielcza, dyżurny gdy otrzymał tę informację zadysponował zastęp z OSP Żędowice. Po przejechaniu odcinka DW 901 do miejscowości Kieleczka (woj. śląskie) nie stwierdzono żadnego konaru na jezdni, był to alarm fałszywy w dobrej wierze. Do zdarzenia zadysponowano GBA-Rt z OSP Zawadzkie, SLRt z OSP Kielcza oraz GBA z OSP Żędowice.

O godzinie 23:18 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Strzelcach Opolskich wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ulicy Opolskiej w Zawadzkiem. Dyżurny niezwłocznie zadysponował zastępy z JRG Strzelce Opolskie i OSP z gminy Zawadzkie. W chwili przybycia na miejsce pożarem objęty był pokój w mieszkaniu na I piętrze. Właścicielka mieszkania wraz z dzieckiem i znajomą opuściła mieszkanie przed przybyciem zastępów straży pożarnej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejscazdarzenia, wprowadzeniu roty w AODO do środka budynku w celu zlokalizowania pożaru, w międzyczasie został odłączony prąd na całej ulicy Opolskiej oraz trwała ewakuacja mieszkańców. Po zlokalizowaniu źródła ognia został podany jeden prąd gaśniczy w natarciu, następnie całe mieszkanie sprawdzone zostało kamerą termowizyjną w celu wyeliminowania ewentualnych zarzewi ognia.
Spaleniu uległo wyposażenie pokoju. Straty spowodowane pożarem oszacowano na 10 tysięcy złotych, wartość uratowanego mienia to 500 tys. złotych. Działania na miejscu prowadziły 4 zastępy straży pożarnej: GBA-Rt i SH z JRG Strzelce Opolskie, GBA-Rt z OSP Zawadzkie oraz GCBA z OSP Kielcza. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w telewizorze od którego doszło do pożaru w pomieszczeniu.

9 lutego 2016 01:57
Udostępnij na Facebooku