OSP Kup Ochotnicza Straż Pożarna Kup

Kolejne alerty IMGW przed burzami z gradem. Jak zachować się w czasie burzy?

Burze nie odpuszczają. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia o burzach, którym może towarzyszyć silny wiatr i opady gradu. 


Jak zachować się podczas burz?
1) Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi, a przede wszystkim wyjrzyj za okno, a nie czekaj na sms z alertem RCB. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.
2) Usuń z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie.
3) W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;
4) Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu jeżeli nie ma takiej potrzeby.
5) Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy.
6) Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia). Jeżeli jesteś na drodze szybkiego ruchu NIE ZATRZYMUJ pojazdu na jezdni. Możesz spowodować poważny wypadek. Znajdź najbliższy zjazd lub punkt obsługi podróżnych.
7) Nie zatrzymuj się, nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu.
 Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku;
9) Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij.
10) Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.


Jeśli jesteś nad wodą:
1) Wyjdź z wody;
2) Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj je do brzegu. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem.
3) NAJLEPIEJ, PODCZAS BURZY I HURAGANU, NIE PRZEBYWAJ NAD WODĄ.


Gdy jedziesz samochodem:
1) Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.
2) Jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe.
3) Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.


Opracowanie: Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej

26 maja 2024 12:49
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: prewencja, bezpieczeństwo, burze, OSP, ospkup,