OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Komendant Główny PSP odznaczył nastolatkę. Zosia uratowała życie mężczyźnie.

Na uroczystym spotkaniu w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim piętnastoletniej Zosi Cerkowniak wręczono odznakę "Iuvenis Forti" przyznaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wraz z zastępcą świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorzem Rajcą i komendantem miejskim PSP w Kielcach st. bryg. Sławomirem Karwatem odznaczyli bohaterską nastolatkę, która 4 lutego 2022 roku, dzięki spostrzegawczości i błyskawicznej reakcji uratowała życie obcemu mężczyźnie.

W czasie spaceru Zosia zauważyła samochód osobowy, który nagle i bez przyczyny zatrzymał w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Mężczyzna za kierownicą nie poruszał się, a silnik auta cały czas pracował. Zaniepokojona dziewczynka błyskawicznie zorganizowała pomoc osoby dorosłej, zawiadomiła o zdarzeniu służby ratownicze dzwoniąc pod numer 112 oraz informowała telefonicznie służby o przebiegu akcji ratowniczej przez cały czas aż do przyjazdu pierwszych jednostek.

Spotkanie było także okazją do złożenia gratulacji drugiemu z odznaczonych odznaką „Iuvenis Forti" w województwie świętokrzyskim Patrykowi Opałce, który odznakę otrzymał dwa tygodnie wcześniej w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdrój. Obojgu laureatom wojewoda serdeczne pogratulował bohaterskiej postawy oraz wręczył upominki. Gratulacje odebrali również opiekunowie i dyrektorzy szkół, do których uczęszczają młodzi ludzie. 

(Fot. KW PSP Kielce)

11 kwietnia 2022 10:07
Udostępnij na Facebooku