OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Komendant Główny PSP powoła specjalny zespół. Chodzi o śmierć strażaka!

Komendant Główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak zadeklarował, że powoła specjalny zespół, którego zadaniem będzie analiza postępowania PSP podczas wyjaśniania okoliczności tragicznej śmierci Macieja Ciunowicza. Młody strażak poniósł śmierć w wyniku wypadku podczas ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie. 23-letni Maciek nieszczęśliwie upadł podczas skoku na skokochron, zmarł miesiąc później w szpitalu.

Korespondencję w tej sprawie otrzymała właśnie Justyna Roczeń, siostra tragicznie zmarłego strażaka.

- W sprawie wypadku Pani brata, prowadzono szereg czynności w różnych jednostkach organizacyjnych PSP. Mając na celu potrzebę kompletnego odniesienia się do zarzutów, jakie podnosi Pani w kolejnych skargach, postanowiłem powołać zespół, którego zadaniem będzie, w pierwszej kolejności zebranie całości materiału wytworzonego w omawianym okresie, następnie dokonanie analizy materiałów pod kątem dokonania oceny działania osób zaangażowanych w wyjaśnienie okoliczności wypadku. Efektem tych prac będzie przede wszystkim wypracowanie wniosków zmierzających do usprawnienia trybu postępowania PSP w takich przypadkach - czytamy w piśmie od Komendanta Głównego PSP.

Przypomnijmy. Do wypadku doszło 14 czerwca 2018 roku na terenie Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie. Podczas jednego ze skoków na skokochron 23-letni strażak Maciej Ciunowicz uderzył głową w butlę z gazem i niespełna miesiąc później zmarł w szpitalu. Strażacy ukrywali okoliczności wypadku, wszyscy koledzy z jego zmiany stanęli przed sądem, gdzie przyznali się do składania fałszywych zeznań. Dowódca zmiany Marcin L. również odpowiada przed sądem za składanie fałszywych zeznań i nakłanianie do tego innych strażaków, a także nieprzestrzeganie przepisów BHP podczas ćwiczeń. Ówczesny Komendant Powiatowy PSP w Kętrzynie Szymon Sapieha od początku nie komentował sprawy tragicznego wypadku strażaka podczas ćwiczeń.

(Fot. archiwum)

19 marca 2020 19:48
Udostępnij na Facebooku