OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Komendant Główny PSP ze wsparciem na Litwie. Przekazał wóz dla miejscowej OSP.

Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak przekazał średni samochód ratowniczo-gaśniczy ochotnikom ze straży pożarnej w miejscowości Butrymańce na Litwie. Okolica jest zamieszkała w większości przez Polaków.

Przekazany samochód to Renault Midlum, który służył w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie, a następnie był używany przez druhów z OSP Pogorzałki.

- Mam ogromną satysfakcję, że świadomość więzów łączących oba nasze narody staje się coraz mocniej ugruntowana. Wieki wspólnej historii tworzą dzisiaj podstawy do bliskiego sąsiedztwa i współpracy. Cieszę się, że litewskie jednostki ochotniczego pożarnictwa, utworzone także na bazie polskich doświadczeń, tak wspaniale się rozwijają. Jestem przekonany, że pozyskany wóz ratowniczo – gaśniczy będzie pozytywnym impulsem w działaniu całej jednostki - pisze w liście do druhów z Litwy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Cieszę się, że mogę dzisiaj tu być, że przywieźliśmy wspólnie z braćmi ochotnikami ten wóz dla Was. Myślę, że to wspaniały samochód, dobrze wyposażony, który jeszcze wiele lat będzie służył tutaj mieszkańcom. Jako szef polskich strażaków chcę dumnie powiedzieć, że po 30 latach powstania Państwowej Straży Pożarnej staliśmy się jednymi z najlepszych na świecie - w ostatnich niespełna dwóch latach dokonaliśmy 13 misji zagranicznych. Zapraszamy naszych braci do tego, żeby byli w kontakcie z nami - mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

W uroczystości przekazania wozu wzięli udział m.in. Podlaski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Sebastian Zdanowicz wraz z delegacją druhów Ochotniczej Straży Pożarnej Pogorzałki, a ze strony litewskiej mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, Dyrektor Administracji rejonu solecznickiego Józef Rybak, Starosta Gminy Butrymańce Wanda Bielska, Prezes OSP Butrymańce Walenty Bochdziewicz, Dowódca Straży Pożarnej rejonu solecznickiego Jan Wilkaniec, a także ks. Józef Aszkiełowicz – proboszcz miejscowej parafii i jednocześnie druh OSP.

(Źródło: KG PSP, fot. kpt. Tomasz Banaczkowski)

10 października 2021 18:18
Udostępnij na Facebooku