OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Koniec protestu w straży pożarnej i policji. Jest porozumienie z MSWiA. Co ustalono?

W czwartek przed południem przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących strażaków, policjantów i strażników granicznych spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz szefami tych formacji. To skutek trwającego od wielu tygodni protestu służb mundurowych, który w ostatnich dniach skutkował masowymi zwolnieniami lekarskimi funkcjonariuszy, co w wielu jednostkach policji i straży pożarnej dosłownie sparaliżowało pracę.
 
PEŁNA TREŚĆ POROZUMIENIA - na dole artykułu!

   
Już od samego początku było wiadomo, że to nie będzie łatwe spotkanie. Wchodzący na nie związkowcy mówili jednoznacznie, że nie zgodzą się na dotychczasowe propozycje rządzących, a części własnych postulatów na pewno nie zrezygnują.   
   
POROZUMIENIE SŁUŻB MUNDUROWYCH Z MINISTERSTWEM SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI.
CO USTALONO?
 
  
Przypomnijmy, protest policjantów rozpoczął się w lipcu. Później dołączyli do nich funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej. Warto tu podkreślić, że dwie ostatnie formacje, nie podlegają pod MSWiA, więc nie brali udziału w dzisiejszych rozmowach. Strajkujący funkcjonariusze domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do wcześniejszego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego.  
 
- Trzymam w ręku porozumienie, które jest najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować, rozumiejąc wszystkie argumenty rządu. Nie jest doskonałe, chciałbym, żeby było lepsze. Nie mnie jednak na dzień dzisiejszy to milowy krok strony społecznej z ministrem MSWiA. Z dniem dzisiejszym rozpoczęliśmy faktyczny dialog. Nie pamiętam, aby strona społeczna podpisła kiedyś tak dobre porozumienie dla służb mundurowych - mówił chwilę przed godziną 22.00 na konferencji prasowej  Rafał Jankowski, który zabrał głos w imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Nieoficjalne szczegóły:

Treść porozumienia ustalona i jest właśnie drukowane. Z grubsza:
- podwyżka 655 zł od 01.01.2019 (w tym 309 z ustawy modernizacyjnej) oraz nie mniej niż 500 zł od 1.01.2020 wszystko brutto i do uposażenia zasadniczego. Niewielkie różnice wynikać będą z wysługi. 
- przejście na emkę po 25 latach służby bez warunku 55 lat życia 
- waloryzacja - przepadła bo są podwyżki
- nadgodziny płatne 100% i 6m-cy rozliczenie od 1.07.2019 tylko w 2019 r. Od 2020r. Okres rozliczeniowy ustalamy indywidualnie w każdej ze służb
- 15a tylko okres 1999-2003 do końca 2019 MSWiA przedstawi gotowy projekt 
- L4 upadło że względów społecznych i politycznych
- pojawiła się propozycja zatrzymania f-szy w służbie posiadających 25lat wysługi. Będą mieli płacony dodatek w wysokości połowy hipotetycznej emerytury. Szczegóły do końca 1 kwartału 2019, wprowadzenie od 1.01.2021
- w nowej ustawie modernizacyjnej na lata 2021-2025 większy nacisk na sferę uposażeń 40-45% Podpisanie porozumienia kończy akcję protestacyjną. 


--> ZOBACZ SKAN PEŁNEJ TREŚCI PODPISANEGO POROZUMIENIA - KLIKNIJ  <-- 

(artykuł aktualizowany)

(fot: MSWiA)

8 listopada 2018 21:34
Udostępnij na Facebooku