OSP Pogorzałki Ochotnicza Straż Pożarna Pogorzałki

MANEWRY RATOWNICZE 2017

19 września mieliśmy możliwość doskonalenia swoich umiejętności w 'MANEWRACH RATOWNICZYCH' zorganizowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Ćwiczenia składały się z III epizodów do których wyruszyliśmy w sile dwóch zastępów OSP (Pogorzałki i Choroszcz) oraz zastępu JRG 3.

I EPIZOD:

wypadek dwóch samochodów osobowych jedno z aut na boku dwie osoby poszkodowane

Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączeniu akumulatorów ustabilizowaniu pojazdu który był na boku przy pomocy klinów wydostaniu poszkodowanych na zewnątrz i przekazaniu ZRM.

II EPIZOD:

wyciek substancji nieznanego pochodzenia ze zbiornika na rampie rozładunkowej magazynu

Po dotarciu na miejsce wydzieliliśmy strefę bezpieczną dwóch ratowników w aparatach ODO z zabezpieczeniem wodnym weszło na rozpoznanie w celu zczytania kodu medium który był na zbiorniku i dzięki któremu środek został zidentyfikowany - benzyna. Przy pomocy dostępnych środków wyciek został zatrzymany a znajdująca się w pobliżu studzienka ściekowa zabezpieczona przed przedostaniem się środka do ścieków.

III EPIZOD:

pożar wewnętrzny

Trzeci epizod miał za zadanie pokazanie ratownikom jak rozwija się pożar wewnątrz pomieszczeń z ograniczonym dostępem powietrza z dużym dostępem powietrza i z sytuacją kiedy duża ilość powietrza wtłaczana przez wentylator osiowy ma ujście przez otwarte okna. Dzięki kamerze termowizyjnej roty mogły sprawdzić jaka temperatura panuje w pomieszczeniu podczas pożaru we wszystkich wymienionych wyżej sytuacjach.

Po każdym epizodzie została omówiona sytuacja przez rozjemców i osoby biorące udział w ćwiczeniach.

19 września 2017 21:01
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: czarna, ćwiczenia, 2017,