Wyświetlenia: 371 | Tagi: Bińcze,
OSP Bińcze Ochotnicza Straż Pożarna Bińcze

Manewry Ratowniczo-Gaśnicze. Bińcze 2016.

Sobotnie Manewry ratowniczo-gaśnicze przeszły już do historii naszej jednostki, ale wiedza, doświadczenie oraz umiejętności, które zostały pozyskane przez uczestników szkolenia pozostaną w ich głowach. Frekwencja uczestników szkolenia jak i ćwiczeń była dla nas zaskoczeniem. Swoją obecnością zaszczyciło nas 6 jednostek.
Manewry zostały rozpoczęte o godzinie 15:00 zbiórką na terenie jednostki. Swoją obecnością na otwarciu manewrów a za razem projektu ''Akademia Życia'' zaszczycili nas: Komendant Powiatowy PSP, Komendant WSP Czarne, Przewodniczący RM, Ks. Proboszcz naszej parafii, Radny Powiatowy Krzysztof Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Czarne, Koordynator Powiatowy Ratownictwa Medycznego PSP Człuchów mł.asp. Łukasz Grad. Po rozpoczęciu rozpoczęła się pierwsza część szkolenia: Wykład na temat ran, bezpieczeństwa podczas działań, prowadzenia segregacji poszkodowanych oraz przyjmowania śmigłowców LPR , który przeprowadził mgr. Marek Grzegorski.Następnie około godziny 18:30 rozpoczęliśmy szkolenie. Uczestnicy podzielili się na 4 grupy i ćwiczyli: Wyciąganie poszkodowanego z ciężarówki, opatrywanie ran i złamań, zakładanie kołnierzy ortopedycznych oraz badanie urazowe i segregację poszkodowanych. Po niespełna 2,5 h ćwiczeń organizatorzy wraz z pozorantami udali się na teren starej gorzelni w celu przygotowania miejsca manewrów a uczestnicy przystąpili do ostatniego elementu ćwiczeń czyli pozorowanego wypadku drogowego. Przed godziną 22 rozpoczęły się manewry ratownicze. Jednstki po kolei były dysponowane na miejsce działań. Był to bardzo trudny i wymagający scenariusz: Wybuch pieca CO, silne zadymienie, 15 osób poszkodowanych, nie znany budynek, liczne zakamarki. Po ponad 1,5h akcji działania zakończono. Nowością dla nas było prowadzenie segregacji poszkodowanych na miejscu działań. Były to bardzo trudne ćwiczenia, strażacy wylali litry potu. Wszystkim uczestnikom manewrów należą się ogromne podziękowania za włożony profesjonalizm oraz zachowanie spokoju i zimnej krwi podczas działań. Dziękujemy również młodym strażakom z MDP oraz osobą które wcieliły się w rolę poszkodowanych. Przed najtrudniejszym zadaniem zostali postawieni Komendant Gminny dh. Tomasz Satyła który dowodził działaniami na miejscu oraz dh. Mateusz Procak który został wyznaczny jako koordynator medyczny i był odpowiedzialny za segregację poszkodowanych.
Jednostki oraz przedstawiciele jednostek które uczestniczyły w ćwiczeniach:
OSP Koczała, OSP Czarne, OSP Bińcze, OSP Biskupnica, OSP Stare Gronow, OSP Żelewo, WSP Czarne, Szczecienecka Akademia Ratownictwa.

Możemy zdradzić że są już planowane kolejne duże manewry w naszej gminie.

Organizatorami manewrów byli:
Szef Szczecineckiej Akademi Ratowniczej: mgr. Marek Grzegorski.
Z-ca naczelnika OSP Bińcze: dh. Maciej Gwizdała.
dh. Mateusz Procak.

Wspierali nas w organizacji:
Szczecinecka Akademia Ratownictwa.
Naczelnik OSP Czarne: dh. Tomasz Satyła.

17 sierpnia 2016 21:27