OSP Białe Piątkowo Ochotnicza Straż Pożarna Białe Piątkowo

Manewry w Ratownictwie Medycznym OSP za nami!

24 sierpnia 2019 r. jednostka nasza zorganizowała w Miłosławiu Manewry w Ratownictwie Medycznym Ochotniczych Straży Pożarnych. Na realizację przedsięwzięcia nasze OSP pozyskało środki z Gminy Miłosław oraz Powiatu Wrzesińskiego -  zadanie współfinansowane.

Dla jednostek OSP przygotowano trzy scenki sytuacyjne, które sprawdzały działania oraz współpracę z innymi jednostkami. Przed godziną 9.00 SKKP we Wrześni zadysponowało pierwsze jednostki na miejsce ćwiczeń. Dla strażaków przygotowano następujące zadania:

1. Kryptonim "Obóz" - park w Miłosławiu

podczas biwaku, w któym uczestniczyły dzieci nagle zerwał się silny wiatr i burza, która powaliła drzewa na namioty. Na miejscu jest 8 poszkodowanych, w tym diewczynki w wieku 5 i 7 lat. 

2. Kryptonim "Orzeł" - wieża pałacu w Miłosławiu

podczas kaskaderskiego lotu spadochronem dochodzi do uszkodzenia czaszy spdochronu, dwóch spadochroniarzy upada z wysokości - jeden na wieżę pałacu 24 metry nad ziemią, a drugi upada na ziemię.

3. Kryptonim "Kąpielisko" - droga gminna w stronę Darz Boru, rejon stawów hodowlanych 

Samochód z pracownikami wpada w poślizg na zakręcie i wpada do przydrożnego stawu, samochód zaczyna się palić.

 

W manewrach udział wzięły OSP z terenu powiatu wrzesińskiego: Czeszewo, Orzechowo, Mikuszewo, Borzykowo, Nekla, Kołaczkowo, Zieliniec, Miłosław. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jak się okazało najtrudniejszą pozoracją okazała się konkurencja na wysokości. Jednym z jej elementów było bezpieczne przetransportowanie na desce ortopedycznej poszkodowanej spadochroniarki z 24 metrowej wieży na sam dół do karetki. Strażacy poradzili sobie bardzo dobrze w każdej sytuacji, co zostało potwierdzone przez obserwatorów medycznych, którzy podczas debriefingu podkreślili bardzo wysoki poziom umiejętności naszych strażaków-ochotników. 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji przedsięwzięcia. 

25 sierpnia 2019 22:07
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Manewry,