OSP Smolec Ochotnicza Straż Pożarna Smolec

"MAŁY CZŁOWIEK - WIELKI BOHATER"

Pod takim tytułem odbywały się w ostatnim czasie, organizowane przez nas, warsztaty. Wszystko to w ramach projektu zDolnyŚląsk Lokalnie, o którym pisaliśmy w przeszłości, a który to opiera się na członkach naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Realizacja przedsięwzięcia, miała na celu przełamanie stereotypu, że tylko dorośli, doświadczeni ludzie, są zdolni do niesienia pomocy innym. Ukształtowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, brania odpowiedzialności za swoje działania i motywowania innych, to kolejny - bardzo ważny punkt projektu.

Aby w jak największym stopniu osiągnąć zaplanowane cele, zaprosiliśmy do współpracy, lokalne placówki oświatowe. Cykl pokazów i warsztatów odbywał się w Przedszkolu Publicznym i Szkole Podstawowej w Smolcu oraz w Gimnazjum w Jaszkotlu.

Każde przedsięwzięcie podzielone zostało na 2 części - pokaz i warsztaty. Ta pierwsza, obejmowała symulację zdarzenia o charakterze wypadkowym i konieczność udzielenia pomocy medycznej osobie poszkodowanej. W rolę ratowników wcielili się członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy od kilku miesięcy uczyli się zasad i procedur związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Wszystkie czynności, które wykonywali młodzi ratownicy i opis sprzętu, którego używali, były komentowane przez opiekuna-spikera.

W części warsztatowej, która obejmowała zarówno teorię jak i praktykę, prace odbywały się w kilkunastoosobowych podgrupach, z której każda omawiała inne zagadnienie - badanie ABC i urazowe, RKO, stabilizacja osoby na desce ortopedycznej, RKO z użyciem AED, pomoc przy złamaniach i zwichnięciach, pomoc przy ranach i krwotokach oraz zapoznanie ze sprzętem Ochrony Układu Oddechowego, będącego na wyposażeniu naszej jednostki.

W ten sposób udało nam się dotrzeć do około 700 młodych ludzi, którym dziękujemy za ciepłe przyjęcie, aktywność i zaangażowanie.

Na ogromne wyróżnienie zasługują członkowie naszej MDP wraz z opiekunami, którzy w realizację całości przedsięwzięcia, włożyli mnóstwo czasu i energii - dziękujemy !

19 lutego 2018 13:09
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: warsztaty pierwsza pomoc, OSP Smolec,