OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Nowe strażnice, wozy bojowe i więcej etatów w PSP. Ogłoszono program modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025.

Program obejmuje zmiany w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służbie Ochrony Państwa. W całym kraju mają powstać 53 nowe strażnice, a 67 siedzib straży pożarnej ma zostać zmodernizowanych. Zapowiedziano także zakup nowych wozów oraz nowe etaty i podwyżki dla strażaków oraz pracowników cywilnych w PSP. Na realizację programu w ciągu 4 lat zaplanowano ponad 10 miliardów złotych.

Program modernizacji służb przedstawiono dziś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- To wyjątkowy czas - 30 lecie Państwowej Straży Pożarnej i piękny prezent panie ministrze, za który dziękujemy - wszystkie funkcjonariuszki i funkcjonariusze, pracownicy cywilni PSP. Ogromne podziękowania za tą nową, kolejną ustawę modernizacyjną, która pozwoli nam się dalej rozwijać, robić kolejne milowe kroki naszego rozwoju. Jak sami Państwo zauważyliście, w ostatnich latach staliśmy się jedną z czołowych ekip ratowniczych na świecie, a na pewno w Europie - mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP.

Program zakłada m.in. powołanie nowych 750 etatów w PSP.

- To spowoduje, że wszędzie w Polsce będziemy się starali wprowadzić taki system, aby 8 ludzi - 8 funkcjonariuszy było do wyjazdu w każdej jednostce ratowniczo - gaśniczej na terenie Polski, aby wszędzie ludzie mogli się czuć jeszcze bardziej bezpiecznie niż do tej pory, to bardzo ważna informacja - dodał nadbryg. Bartkowiak.

Na inwestycje budowlane w PSP ma trafić 800 milionów złotych. Plan zakłada budowę 53 nowych budynków komend i jednostek ratowniczo-gaśniczych, a także 67 remontów i modernizacji już istniejących budynków.

- Kolejną ważną informacją, o której wspomniał pan minister to nowe drabiny mechaniczne, to jest element który zawsze jest potrzebny Państwowej Straży Pożarnej, ponieważ czasookres używania tych samochodów dochodzi do swojego kresu i musimy je wymieniać. Chcemy zakupić takich aut 40. To będzie wielkie wsparcie dla naszych działań na wysokości. Jak wiecie państwo, pożary często są na wysokościach dość sporych. Musimy mieć sprzęt sprawny nie tylko do gaszenia, ale też do ewakuacji ludzi ze strefy zagrożenia - mówił Komendant Główny PSP.

Kolejne fundusze przeznaczono na nowe umundurowanie koszarowo - sztabowe oraz umundurowanie bojowe i ochronę osobistą strażaków.

- Na ten cel będzie 100 milionów złotych. To kolejny wielki postęp. Chcę podkreślić, że w historii nigdy takie środki do Państwowej Straży Pożarnej nie trafiły - dodał nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

W ramach programu modernizacji służb ma powstać także 250 posterunków policji w małych miejscowościach, policja ma zostać wzmocniona o około 7500 nowych etatów. Nowe etaty powstaną także w Straży Granicznej, ma powstać także nowy perymetryczny system chroniący granicę państwową. Program modernizacji obejmuje również Służbę Ochrony Państwa. Formacja ta otrzyma środki m.in. na sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, informatykę i łączność oraz wyposażenie osobiste i ochronne funkcjonariuszy.

(Fot. mł.bryg. Karol Kierzkowski Wydział Prasowy KG PSP, MSWiA)

 

27 października 2021 18:57
Udostępnij na Facebooku