OSP Pisarowce Ochotnicza Straż Pożarna Pisarowce

Obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości w Pisarowcach

11 listopada 2018 mszą św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Pisarowcach sprawowaną przez miejscowego proboszcza ks. ppor. Wiesława Busztę rozpoczęły się lokalne obchody 100-lecia Niepodległości w Pisarowcach, w której uczestniczyła również kilunastu osobowa reprezentacja naszej jednostki.

Następnie na sali Wiejskiego Domu Kultury odbyło się okolicznościowe spotkanie „Łączy nas to co najważniejsze", którego organizatorami były SP im. Marii Konopnickiej w Pisarowcach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Sanoku oraz Biblioteka Gminna w Pisarowcach.

W to słoneczne niedzielne popołudnie mieszkańcy Pisarowiec mogli wysłuchać okolicznościowych prelekcji p. Ireny Florczak i p. Katarzyny Podolak na temat historii odradzania się niepodległej oraz zwiedzić specjalnie przygotowane na ten dzień wystawy tematyczne. Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego zadeklarowały swój patriotyzm recytując i śpiewając, zaś chłopcy z klas starszych zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w formie karaoke. Wiktoria Kwolek oczarowała swoim głosem i zaśpiewała wspaniale „Ojczyzno ma", a gość honorowy p. Czesława Opalińska (99 l.) prawie równolatka Niepodległej zachwyciła deklamacją z pamięci wiersza „Grunwald" oraz wspomnieniami z czasów służby u Państwa Tchórznickich dawnych właścicieli dworu w Pisarowcach. (Obecnie w budynku mieści się miejscowa szkoła, a boisko sportowe, budynek Wiejskiego Domu Kultury i kościół zajmują obszar części folwarku dworskiego).
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu państwowego, a zakończyła się odśpiewaniem Roty.
Warto dodać, że ogromnie wzruszającym był momentem odśpiewania „Sto lat" dla Gościa honorowego jednak została przearanżowane na „200 lat" z powodu faktów oczywistych. Tego też wszyscy obecni na uroczystościach równolegle życzą naszej OJCZYŹNIE, niech rozwija się wspaniała.
Okolicznościowa wystawa jest do końca miesiąca udostępniona dla zainteresowanych w godzinach pracy Biblioteki Gminnej w jej pomieszczeniach.

18 listopada 2018 18:06
Udostępnij na Facebooku