OSP Stanisławice Ochotnicza Straż Pożarna Stanisławice

OBCHODY 90-LECIA OCHOTNICZEJ STRAZY POŻARNEJ W STANISŁAWICACH – RELACJA.

W sobotę 27 listopada 2020 roku odbyły obchody 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanisławicach. W związku z panującą epidemią i wynikającymi z niej obostrzeniami uroczystość była znacznie skromniejsza niż początkowo zakładano.
Zaczęliśmy o godzinie 13:00 uroczystą zbiórką. Przybyłych gości powitał prezes Naszej jednostki Witold Adamski. Przedstawił on również krótki zarys historyczny OSP w Stanisławicach. Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień dla zasłużonych druhów.
Druh Marian Drapała odznaczony został Złotym Znakiem Związku OSP RP.
Złote medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali druhowie Janusz Wit i Paweł Wójcik.
Dyplomy uznania od marszałka odebrali druhowie Robert Paduch, Marian Drapała, Marcin Rębiś i Janusz Wit.
Cała jednostka i prezes Witold Adamski otrzymali medale PRO MASOVIA, nadane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie przez proboszcza miejscowej parafii księdza Rafała Kopacza odnowionej figury patrona strażaków św. Floriana. Ksiądz proboszcz korzystając z okazji przypomniał dzieje naszego patrona i złożył strażakom życzenia błogosławiąc przy tym wszystkim uczestnikom uroczystości.
W imieniu burmistrza gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego wiceprzewodniczący rady miejskiej Artur Matera, przekazał gratulacje i podziękowania.
W imieniu posła Mirosława Maliszewskiego jak również swoim własnym radna rady miejskiej w Kozienicach Ewa Malec, przekazała słowa uznania dla strażaków ze Stanisławic.
Odczytane zostały listy gratulacyjne od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Andrzeja Bartkowiaka, oraz komendanta powiatowego PSP w Kozienicach mł. bryg. Kamila Bieńkowskiego.
W imieniu starostwa powiatowego wystąpił członek zarządu powiatu kozienickiego Marek Kucharski, odczytując list od starosty Andrzeja Junga.
Następnie wyrazy uznania i gratulacje miejscowym strażakom złożyli radni wojewódzcy Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka.
Po części oficjalnej strażacy zaprezentowali przybyłym gościom przygotowaną wystawę pamiątkowych fotografii jak również nagród i pucharów zdobywanych w zawodach sportowo pożarniczych.
Duże zainteresowanie wzbudzała kolekcja hełmów oraz umundurowania, która w obrazowy sposób pokazywała zmiany wyposażenia strażaków na przestrzeni mijających lat.
Zaprezentowaliśmy również obecnie posiadany sprzęt, który służy nam do ratowania życia i zdrowia ludzkiego.
Należy również wspomnieć, że sobotnie uroczystości powiązane były z premierą książki autorstwa prezes Witolda Adamskiego „Ochotnicza Straż Pożarna w Stanisławicach". Książka ta ukazuje pełną historię miejscowej jednostki i jak mówi sam jej autor jest swoistego rodzaju podziękowaniem dla ludzi którzy przez lata ją tworzyli.
Przybyli goście mieli okazję dokonania wpisów do księgi gratulacyjnej.
W jednostce niedługo pojawi się wymarzony nowy wóz ratowniczo-gaśniczy o wartości blisko miliona złotych. 90-lecie miało być uwieńczone samochodem, ze środków składanych od między innymi Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, marszałka województwa mazowieckiego, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gminy Kozienice. Jest to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, doskonały na tereny leśne, bezdroża. Nowy KAMAZ pojawi się w OSP Stanisławice jeszcze w tym roku, ( odbiór opóźniony jest przez panującą pandemię), a kiedy tylko znajdzie się w naszym posiadaniu przedstawimy fotorelację.

Za pomoc w organizacji obchodów 90-lecia serdecznie dziękujemy naszym patronom, których wsparcie jest nieocenione również w codziennym naszym działaniu:
Enea Wytwarzanie, www.enea.pl/pl/enea-wytwarzanie
Miasto i Gmina Kozienice, www.kozienice.pl
Starostwo Powiatowe w Kozienicach, www.kozienicepowiat.pl
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach, www.kozienicestraz.pl
Samorząd Województwa Mazowieckiego, www.mazovia.pl
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, www.zosprp.pl
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, www.wfosigw.pl.

 

Autor tekstu: Robert Paduch
Zdjęcia: Robert Paduch

8 grudnia 2020 16:10
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Stanisławice, lat, 90, OSP,