OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Obchody Dnia Strażaka 2021. Msza Święta, złożenie kwiatów i awanse oficerskie w PSP.

Oficjalne, centralne uroczystości z okazji Dnia Strażaka, ze względu na trwającą pandemię COVID19, miały w tym roku wyjątkowo ograniczoną formułę.     
 
O 8.00 w Bazylice Katedralnej Św. Floriana rozpoczęła się Msza Święta w intencji wszystkich strażaków. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej - na czele z nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z Waldemarem Pawlakiem.  
  
O 12.00 złożono symboliczne wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wśród delegacji byli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Państowej Straży Pożarnej oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej. 

O 13.00 w Szkole Głównej Służby Pożarniczej rozpoczęła się uroczystość z okazji promocji oficerskich. Na początku minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich strażaków, którzy zmarli w minionym roku. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał w roku bieżącym 369 awansów na pierwszy stopień oficerski, w tym 91 dla dziennych absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, z których 90 wręczono podczas uroczystości.   

- Nowych wyzwań jest bez liku i co chwile są nowe. W nazwie mamy Straż Pożarna, ale tego pożarnictwa mamy nieco mniej - pożary to już zaledwie 20%, reszta to miejscowe zagrożenia. Dzisiaj jesteśmy na też na pierwszym froncie walki z pandemią. wszystckih ochotników i państwowców, którzy dowożą ludzi na szczepienia - mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
 
Decyzją Prezydenta RP do stopnia nadbrygadiera Państwowej Straży Pożarnej awansowani zostali:

- st. bryg. Mariusz Feltynowski, Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie;
- st. bryg. Dariusz Matczak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej;
- st. bryg. Jarosław Nowosielski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej;
- st. bryg. Arkadiusz Przybyła, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Wręczenie nominacji przez Prezydenta RP odbędzie się 7 maja 2021 r. o godz. 11:30 przed Pałacem Prezydenckim.

 
(fot: ZOSP RP, KG PSP, screeny z filmu Facebook ZOSP RP, screeny z transmisji YouTube KG PSP)

 

4 maja 2021 13:34
Udostępnij na Facebooku