OSP Bytnica Ochotnicza Straż Pożarna Bytnica

Orkan Ksawery-Działania OSP Bytnica 05.10.2017-07.10.2017

Orkan Ksawery spowodował potężne straty również w naszym powiecie.
Po raz pierwszy wyjechaliśmy do działań w czwartek tuż po godzinie 18. Udaliśmy się w stronę Gryżyny aby udrożnić przejazd. W międzyczasie otrzymaliśmy informację, że droga już jest przejezdna, następnie udaliśmy się w stronę Krosna Odrzańskiego. Po drodze usuwaliśmy powalone konary drzew i drzewa. Gdy dotarliśmy do Krosna Odrzańskiego dostaliśmy dyspozycję aby udać się do miejscowości Radnica, gdzie został zerwany dach z domu jednorodzinnego. Z informacji wynikało, że kobieta nie ma możliwości opuszczenia domu. Gdy dotarliśmy na miejsce sytuacja była już opanowana przez druhów z OSP Radnica. Po chwili udaliśmy się w kierunku Szklarki Radnickiej. Następnie dostaliśmy dyspozycję do uprzątnięcia drogi pomiędzy miejscowościami Budachów-Czetowice. Po kilkudziesięciu minutach zakończyliśmy tu działania i udaliśmy się w kierunku Gryżyny, gdzie również uprzątnęliśmy kilkanaście drzew. Do jednostki powróciliśmy po godzinie 23.
W piątek kilka minut po godzinie 7 dostaliśmy dyspozycję do działań. Tym razem nasza praca polegała na usuwaniu konarów i drzew z drogi pomiędzy Bytnicą a Grabiną. Następnie wyruszyliśmy w kierunku Szklarki Radnickiej gdzie również powalonych było kilka drzew. Do jednostki powróciliśmy około godziny 9. O godzinie 9.21 dyspozycja dotyczyła usunięcia drzew pomiędzy Budachowem a Czetowicami. Działania tam prowadził już zastęp z JRG Krosno Odrzańskie (GBA). W drodze powrotnej dostaliśmy dyspozycję do usunięcia drzewa z drogi w miejscowości Budachów. W czasie działań dostaliśmy informacje z PSK, że w miejscowości Budachów niezbędna jest nasza pomoc poprzez dostarczenie agregatu prądotwórczego do podtrzymania energii elektrycznej w urządzeniu medycznym. Następnie powróciliśmy do usuwania drzewa. W trakcie prac dostaliśmy pilniejszą dyspozycję do usuwania skutków wiatru w mieście Gubin. Pierwsze działania w Gubinie dotyczyło uprzątnięcia powalonego drzewa na budynek garażowy na ulicy Słowackiego. Po zakończeniu tych działań wyruszyliśmy do usunięcia konaru drzewa w Gubinie przy ulicy Kaliskiej. Po zlikwidowaniu zagrożenia udaliśmy się do zerwanego przewodu elektrycznego w Gubinie na ulicy Barlickiego. Po przybyciu zabezpieczyliśmy powalony przewód i poinstruowaliśmy mieszkańców o zagrożeniu. Po protokolarnym przekazaniu miejsca mieszkańcom udaliśmy się do kolejnego zgłoszenia na ulicy Barlickiego w Gubinie. Na miejscu zastaliśmy 3 pochylone drzewa. Pierwsze drzewo nie było trudne do usunięcia, jednak dwa kolejne po ścięciu spowodowały by duże straty materialne na placu zabaw. Po przybyciu przedstawicieli UM Gubin podjęto decyzję, że teren zostanie zabezpieczony a drzewa zostaną usunięte przy pomocy specjalistycznego sprzętu w późniejszym czasie. Tym zdarzeniem zakończyliśmy swoje działania na terenie miasta Gubin. W drodze powrotnej dostaliśmy dyspozycję do opartego drzewa na przewody elektryczne w miejscowości Bielów. Zagrożenie usunięto przy współpracy z załogą podnośnika z JRG Gubin. Do remizy wróciliśmy około 18. Pomogliśmy również mieszkańcom jednego z domu w naszej miejscowości w wyciągnięciu dachówek z rynny.
W sobotę dla mieszkańcom naszej miejscowości gdzie nie docierała woda dowieźliśmy wodę do użytkowania w toaletach. Następnie o godzinie 14:26 dostaliśmy dyspozycję do powalonego konaru drzewa na linie wysokiego napięcia w miejscowości Gryżyna. Tu współpracowaliśmy z załogą podnośnika z JRG Krosno Odrzańskie.

Był to trudny czas dla wszystkich służb, które pracowały w usuwaniu skutków Orkanu Ksawery. Teren naszego powiatu odwiedziła Pani Beata Szydło-Prezes Rady Ministrów wraz z Ministrem MSWiA Panem Mariuszem Błaszczakiem, wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczak, Komendantem Głównym PSP gen. brygadier Leszek Suski oraz wiele innych osób.

1 listopada 2017 09:43
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: ksrg, OSP, MSWiA, wichura,