OSP Wojciechów Ochotnicza Straż Pożarna Wojciechów

OSP Wojciechów partnerem Almanachu wiedzy o pożarach Lublina

W dniu dzisiejszym rusza internetowy portal w całości poświęcony pożarom Lublina na przestrzeni stuleci, którego Ochotnicza Straż Pożarna w Wojciechowie jest partnerem

W jednym miejscu, w internecie zostały zebrane wszystkie zagrożenia od ognia, które toczyły Lublin, opisane metody i techniki walki z żywiołem od najdawniejszych czasów, opisano szczegółowo sprzęt używany podczas działań gaśniczych a także zawarto wspomnienia strażaków (także z OSP Wojciechów), którzy niegdyś walczyli z ogniem a także są i współczesne akcenty.

Jest to bardzo dobre opracowanie, spójnie, merytorycznie i rzeczowo traktuje o pożarach lubelskich. Lublin płoną wielokrotnie, wiele z tych pożarów miało miejsce jeszcze przed powstaniem źródeł pisanych a świadczą o nich tylko odkryte ślady podczas prac archeologicznych.

Internetowy portal edukacyjny poświęcony pożarom Lublina, ich wpływowi na miasto oraz dawnym metodom walki z ogniem powstał jako druga część w ramach Projektu "Pożar Lublina - 298 rocznica ocalenia miasta z wielkiej pożogi 1719 r." realizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra" dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski. Projekt jest działaniem, które z oryginalnej perspektywy przypomina historię Lublina, ukazując jednocześnie kontekst kulturowy dawnego miasta jego mieszkańcom, turystom i internautom.

Na portal złożyły się działania podejmowane w dwóch płaszczyznach. Z jednej strony dokładnie w 298 rocznicę uwiecznionych na obrazie wydarzeń pożaru z 1719 r. odtworzono w formie happeningu procesję dominikańską, która ratowała wtedy Lublin. Towarzyszyła jej narracja o dziejach miasta poprzedzona prezentacją współczesnego sprzętu gaśniczego w wykonaniu strażaków z naszej Jednostki. Drugą płaszczyzną były działania w przestrzeni wirtualnej. 

Portal dostępny pod adresem: https://teatrnn.pl/pozar-lublina/ a zawiera także wspomnienie uroczystych obchodów 298 rocznicy ocalenia miasta, która miała miejsce w dniu 2 czerwca 2017. W inscenizacji tej wzięli udział strażacy z OSP Wojciechów i członkinie Orkiestry Dętej przy OSP Wojciechów wchodzących w skład Strażackiej Grupy Teatralnej pod nazwą "Może komu wody" przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie.

Zdjęcia: J. GOC
Wideo: OSP Wojciechów

 

7 listopada 2017 11:28
Udostępnij na Facebooku