OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Ostatnie pożegnanie Zygfryda Steuera. "Po służbie jako oficer, ubrał mundur strażaka OSP".

Rodzina, przyjaciele, samorządowcy oraz strażacy towarzyszyli w ostatniej drodze Zygfryda Steuera, byłego Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu oraz prezesa Zarządu Gminnego i Powiatowego, a także członka prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP na Opolszczyźnie. Zasłużony strażak spoczął dziś na cmentarzu w swojej rodzinnej miejscowości. Miał 62 lata.

Zygfryd Steuer urodził się w 1959 roku w Gierałtowicach na Opolszczyźnie i przez całe życie był związany ze swoją społecznością. W 1994 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Rejonowego, a później Powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu. W trakcie swojej służby był koordynatorem działań ratowniczych na terenie rejonu kędzierzyńsko-kozielskiego w czasie zwalczania powodzi w lipcu 1997 oraz maju 2010 roku, kierował także działaniami podczas pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku.

- Był naszym nauczycielem, mentorem, autorytetem, życzliwym człowiekiem. Zawsze miał dla nas czas. Zawsze wysłuchał, zawsze doradził. Był dobrym i cenionym rzemieślnikiem strażackiej służby. Osobą bardzo skromną, a jednocześnie kimś za kim chciało się pójść - wspomina Teresa Tiszbierek z zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Zygfryd Steuer był człowiekiem bardzo oddanym społeczności lokalnej oraz mężem, ojcem i dziadkiem. Ciepło wspominają go koledzy zarówno z OSP, jak i PSP.

- Dobre czyny człowieka idą za nim i zostają także po śmierci. Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia - mówi st. bryg. Piotr Dudek, Komendant Powiatowy PSP w Kędzierzynie-Koźlu.

W czasie swojej wieloletniej służby odznaczono go m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność, Brązową Odznaką Za Zasługi dla Obrony Cywilnej, medalami Za Zasługi dla Pożarnictwa, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Dziś Zygfryd Steuer został odznaczony pośmiertelnie Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, najwyższym odnaczeniem ZOSP RP.  
  
RELACJA WIDEO Z UROCZYSTOŚCI - PONIŻEJ.

(Foto, wideo: OSP.PL)

22 kwietnia 2021 15:31
Udostępnij na Facebooku