OSP Myscowa Ochotnicza Straż Pożarna Myscowa

Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla naszego regionu o silnym wietrze oraz intensywnych opadach deszczu.

 

Jak zachować się podczas silnych wiatrów, intensywnych opadów oraz burzy?

Burze, intensywne opady deszczu, śniegu oraz silny porywisty wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi            i występują z różną siłą. To zjawiska, które szybko się przemieszczają. Powodowane są najczęściej szybko przemieszczającymi się niżami. Wszystkie są bardzo niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.

 

Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi

Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych

Dokładnie zamknij okna

Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien

Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe

Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku

Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub silnym porywistym wiatrem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu

Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich
Podczas burzy unikaj używania telefonu komórkowego.


Gdy jedziesz samochodem
Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.


Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia).


Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli burza Cię zaskoczy, a nie możesz schronić się w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe.

Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu). Ponad to, złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.
Chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

PAMIĘTAJ!

Kiedy warunki pogodowe są bardzo złe, starajmy się nie wychodzić na zewnątrz.

ZAWSZE !!! jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, udzielając jej pomocy lub informując odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji.

 

27 grudnia 2016 10:16
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: wiatr, Śnieg, myscowa,