OSP Mroczków Ochotnicza Straż Pożarna Mroczków

Palący PROBLEM mieszkańców Gminy Bliżyn. STOP Wypalaniu TRAW!

Palący PROBLEM mieszkańców Gminy Bliżyn.

STOP Wypalaniu TRAW!

 

Nie ma dnia by strażacy z Gminy Bliżyn nie iterweniowali przy pożarach traw. Nasza jednostka OSP Mroczków,łącznie interweniowała już 32 razy (z czego,AŻ 27 to pożary traw i poszyć leśnych)

 

Jak co roku pod tym hasłem prowadzona jest kampania przeciw zwalczaniu pożarów traw. W okresie wiosennym, jak co roku, odnotowuje się wzrost liczby interwencji Straży Pożarnej związanych z wypalaniem traw. Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów.
Dzieje się tak, ponieważ w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą, że ogień to „najtańszy herbicyd" do zwalczania chwastów.
Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi oraz obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych.

 

Pamiętajmy! W świetle obowiązującego prawa (Art.131 Ustawy o ochronie przyrody), kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny - w szczególnych przypadkach podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat.

 


Dotychczas najniebezpieczniejszą akcję prowadziliśmy w miejscowości Pięty,gdzie ogień zagrażał budynkowi mieszkalnemu,na całe szczęście w ostatniej chwili powstrzymaliśmy ogień. Drugą taką akcję mieliśmy w miejscowości Górki,gdzie wiatr nagle się zmienił, i ucierpiały prawie na tym nasze samochody bojowe.

Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w miejscowości :

- Pięty : 11 razy (9x trawy,1x poszycie, 1x Miejscowe zagrożenie)

- Mroczków : 10 razy ( 4x trawy,1x pożar domu,4x poszycie leśne,1x Miejscowe Zagrożenie)

- Górki : 5 razy (2x trawy, 2x poszycie leśne,1x Miejscowe Zagrożenie)

- Sołtyków : 3 razy (3x poszycie+trawy)

- Rędocin : 2 razy (2x poszycie leśne)

- Płaczków-Piechotne : 1 raz (1x trawy)

 

Tekst : Dh.Dobrowolski Piotr,oraz nadbryg. Adam Czajka.
Zdjęcia : Archiwalne OSP Mroczków

 

POWIEDZ STOP WYPALANIU TRAW!

 

Mapa z interwencjami : https://www.google.com/maps/d/edit?fbclid=IwAR1bzcDjLMku-p0CjFjs_z2EH9GlXs1Z09-eNkFswc6io3UHdgq8SN6FTqQ&mid=19mLgPY_v2EJGJarMlzjGWRx2CYIajdcm&ll=51.13675299106848%2C20.708935757261997&z=19

11 kwietnia 2019 22:29
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: pożarytraw, Bliżyn, prewencja, Trawy, Mroczków, Skarżysko, OSP, PSP,