OSP Brynica Ochotnicza Straż Pożarna Brynica

Podsumowanie działalności OSP Brynica w 2019 roku.

Rok 2019 rozpoczęliśmy od wyjazdu do pożaru ładowarki teleskopowej w Żyglinku, który miał miejsce 6 stycznia, a zakończyliśmy wyjazdem do kolizji drogowej w naszej miejscowości. W ubiegłym roku byliśmy dysponowani przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach do 22 interwencji, z czego 14 to pożary, 7 miejscowych zagrożeń i jeden fałszywy alarm. Dla porównania w 2018 r. wyjeżdżaliśmy 16 razy, w 2017 - 9, w 2016 - 5 i w 2015 - 10.

Cztery razy braliśmy udział w zabezpieczaniu:

  • korowodu z okazji Topienia Marzanny w Brynicy
  • przejazdu 76. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne w Świerklańcu
  • przejazdu 97. Tarnogórskiej Rowerowej Masy Krytycznej przez gminę Miasteczko Śląskie
  • obchodów 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego w Miasteczku Ślaskim.

25 stycznia 2019 roku nasz Naczelnik Rafał Kołodziej otrzymał nagrodę, Strażaka Roku 2018 w Gminie Miasteczko Śląskie. Nagroda została wręczona na "Gali Strażaka Roku 2018" zorganizowany przez Zarząd Powiatowy OSP.

16 marca 2019 r. w eliminacjach miejskich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2019 nasz członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej - Jakub Nowak zajął 3 miejsce w drugiej grupie wiekowej (VI - VII klasa i gimnazjum), co dało awans do eliminacji powiatowych OTWP.

8 czerwca 2019 nasza jednostka brała udział w Miejskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych zajęliśmy 3 miejsce w grupie "A" był to dla nas ogromny sukces. Wystartowaliśmy w składzie: Dowódca - Krzysztof Adamiec, Mechanik - Rafał Kołodziej, Łącznik - Marek Gwóźdź, Rozdzielaczowy - Dawid Góra, I Rota - Piotr Bańczyk i Łukasz Stolarczyk, II Rota - Arkadiusz Matejczyk i Knapik Marcin.

W 2019 roku kilkukrotnie pomagaliśmy naszemu Sołtysowi w różnych przedsięwzięciach, braliśmy udziały w "Wspólnym sprzątaniu gminy"

Dwóch druhów ukończyło szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP
(Golus Daniel i Nowak Dominika), a sześciu ukończyło kurs w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy uzyskując tytuł ratownika (Adamiec Krzysztof, Bańczyk Piotr, Góra Dawid, Kołodziej Rafał, Knapik Marcin, Nowak Dominika)

Nowym strażakom gratulujemy zdania egzaminów i życzymy tyle powrotów co wyjazdów.

Zapraszamy do wstępowania w nasze szeregi, drzwi remizy dla nowych członków są otwarte. Można z nami się skontaktować poprzez wiadomość na naszej stronie na Facebooku, ewentualnie przyjść na zbiórkę. Zapraszamy także młodzież od lat 12 do wstępowania w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

W 2019 roku pozyskaliśmy następujący sprzęt: motopompa pływająca Posejdon II HD, aparat ochrony dróg oddechowych Auer Faser APS 3N/1800 wraz z maską nadciśnieniową Auer 3S-PS i pokrowcem, piła Stihl MS 261 z dodatkową prowadnicą i łańcuchem, kliny Stihl do ścinki drzew, hooligan dielektryczny, nożyce do cięcia prętów, siodełko wężowe, 5 odcinków węża W-52, 3 odcinki węża W-75, kurtyna wodna, mostki przejazdowe, klucze do węży, kombinezon ochronny na owady błonkoskrzydłe, dwie szelki ratownicze P-35, linka strażacka ratownicza LF-101 20 m, dwie latarki kątowe M-Fire AG, ponadto laptop Acer i drukarka Brother. Wszystko udało się zakupić dzięki dotacji z Urzędu Gminy Miasteczko Śląskie, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji , Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Funduszu Sołeckiego (pilarka Stihl), i dotacji 5000+ dla OSP.

Od końca września 2019 roku rozpoczęliśmy przedsięwzięcie jakim jest budowa garażu dla naszego drugiego wozu VW T4, pracujemy głównie sobotami i w wolnych chwilach, prace wstrzymane że względu na aurę natomiast pozostały jedynie drobne prace wykończeniowe. Dzięki pracy i zaangażowaniu naszych członków Volskwagen może być garażowany w nim już od października. Zakup garażu i materiałów budowlanych został sfinansowany ze środków UG.

Kolejny rok rozwoju i zmian w naszej jednostce minął i liczymy że przyszły będzie równie bądź bardziej owocny i rozwojowy w życiu naszego OSP. Dziękujemy za pomoc i wsparcie Urzędowi Gminy Miasteczko Śląskie, Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach, MSWiA, WFOŚiGW w Katowicach, wszystkim instytucją, osobą i sympatykom dzięki, którym nie był by możliwy rozwój naszej jednostki.

24 grudnia 2020 11:54
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: 2019, Brynica, podsumowanie, OSP,