OSP Wola Kopcowa Ochotnicza Straż Pożarna Wola Kopcowa

Podsumowanie ferii zimowych 2022 zorganizowanych przez OSP Wola Kopcowa

Podczas dwutygodniowej przerwy od nauki w szkole druhny i druhowie OSP Wola Kopcowa postanowili zorganizować cykl spotkań dla dzieci i młodzieży.
Nie wiedzieliśmy, czy dzieciom spodoba się to, co chcieliśmy im zaoferować, ale zaryzykowaliśmy. Wystosowaliśmy do dzieciaków zaproszenie, aby co drugi dzień, od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych przychodziły do naszej remizy. Z tego też miejsca chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować rodzicom za to, że zaufali nam i przyprowadzali swoje pociechy do naszej strażnicy zostawiając je pod nasza opieką. Każde spotkanie było skrupulatnie zaplanowane i przemyślane oraz tematycznie związane z pożarnictwem i ratownictwem medycznym. Naszym celem było również wzbudzenie świadomości w dzieciach na temat niebezpieczeństw jakie mogą napotkać podczas zabaw zimowych. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że zwykłe pogadanki i przekazanie samej teorii, może nie zainteresować dzieci na tyle, by zechciały przyjść do nas następnego dnia. Dlatego też nasze druhny i druhowie dwoili się i troili, by sprostać tak wymagającym gościom. Jakaż była nasza radość, gdy z dnia na dzień przychodziło do nas coraz więcej dzieci. Jeśli ktoś obserwował naszą stronę na fb, to widział, że po każdym spotkaniu wstawialiśmy post z krótkim filmem relacjonując to, co się działo.
Podczas spotkań feryjnych, jakie nasi strażacy przygotowali dzieciom nie zabrakło poważnych tematów związanych z bezpieczeństwem , przekazane one zostały naszym milusińskim niby w formie zabawy, gdyż cel nasz był taki, aby przez zabawę, konkursy i miło spędzony czas przekazać wartościowe treści. Kto był w naszej remizie w ferie ten wie, że nasze dzieci są bardzo kreatywne i niezwykle utalentowane pod względem techniczno-plastycznym, czego efektem jest duża praca przygotowana z plastikowych nakrętek z elementami rysunkowymi o tematyce strażackiej – do obejrzenia w naszej remizie. Ponadto, nasi milusińscy udowodnili, że świetnie pracują w grupie. Pierwszy raz, kiedy musieli wspólnie szukać ukrytych wskazówek, które naprowadzały ich na skompletowanie elementów ubrania bojowego, drugi raz kiedy nasi druhowie zorganizowali im „prawdziwą" akcję podczas, której dostali wezwanie do osoby poszkodowanej w wypadku drogowym. I tu przydała się wiedza z poprzedniego spotkania, na które nasi strażacy zaprosili Grupę Ratownictwa PCK Kielce. Dzieci otrzymały solidną dawkę wiedzy od ratowników medycznych na temat pierwszej pomocy oraz zapoznały się z wyposażeniem karetki. Obejrzały również kilka filmów z prawdziwych akcji różnych grup ratowniczych min, TOPR i straży pożarnej. W naszej remizie dzieci brały udział w różnych konkursach np. sportowych podczas których chętnie grały w tenisa stołowego, w wokalnych, np. karaoke czy plastycznych. Aby podążać z duchem czasu, druhowie wyszli naprzeciw ogólnodostępnym technologiom i wspólnie uczyliśmy się z dziećmi nagrywać i montować krótkie filmy oraz umieszczać je na
Tik -Tok. Dzieciaki poznały również wyposażenie samochodu strażackiego, dowiedziały się jak działa selektywny system alarmowania. Podczas naszych ferii nie zabrakło również ognisk i pieczonych kiełbasek, seansów filmowych, dzieci mogły zajrzeć we wszystkie zakamarki naszej strażnicy i zadawać najtrudniejsze pytania naszym druhom na które zawsze otrzymywały wyczerpującą odpowiedź. Czas, który spędziliśmy z dziećmi podczas ferii zimowych był dla nas bardzo ważny i wartościowy. Na zakończenie ferii w OSP Wola Kopcowa wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Niektórzy feriowicze, poprosili naszego naczelnika o stosowne dokumenty niezbędne do bycia członkiem MDP w naszej jednostce. To dla nas ogromna radość. W związku z powyższym Zarząd OSP Wola Kopcowa postanowił, że raz w tygodniu w piątek w godzinach popołudniowych nasza remiza będzie stała otworem dla wszystkich dzieci z naszego sołectwa i nie tylko.

2 lutego 2022 14:47
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: nauka, ferie, zima, zabawa, wola kopcowa, remiza, OSP, dzieci, straz,