OSP Bytnica Ochotnicza Straż Pożarna Bytnica

Podsumowanie roku 2017 w OSP Bytnica

Rok 2017 już za nami dlatego też zdecydowaliśmy się na małe podsumowanie. Nasza jednostka była dysponowana do 44 zdarzeń ratowniczo-gaśniczych oraz 3 ćwiczeń. Rok 2017 był kolejnym w którym OSP Bytnica uczestniczyła we wszystkich zdarzeniach do których byliśmy dysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania Komendanta PSP w Krośnie Odrzańskim. Najwięcej zdarzeń odnotowaliśmy w związku z silnymi wiatrami-20, pożarami-16. Najtrudniejsze akcje w których nasza jednostka uczestniczyła to:
1. Wypadek drogowy-Dobrosułów-Budachów- nasza jednostka jako pierwsza dotarła na miejsce zdarzenia udzielając pomocy przedmedycznej 3 letniemu dziecku, jej matce oraz jeszcze jednej uczestniczce wypadku.
2. Pożar budynku mieszkalnego-Bielów- nasza jednostka za zadanie miała podjęcie działań wewnątrz budynku oraz dostarczanie wody na miejsce pożaru.
3. Pożar balotów-Budachów- działania naszej jednostki obejmowało prowadzenie działań w natarciu na płonące baloty oraz w obronie budynku gospodarczego. Całonocne działania skończyły się około godziny 6 a po 3 godzinach ponownie zostaliśmy zadysponowani w celu dogaszenia gdzie przybyliśmy jako pierwsi podejmując działania.
4. Pożar opon-Krosno Odrzańskie- ogromny pożar składowiska opon w którym działania podejmowały jednostki z całego województwa, nasza jednostka w działaniach była przez ponad 16 godzin.
5. Pożar trocin w silosie w tartaku-Bytnica- nasza jednostka jako pierwsza dotarła na miejsce i przystąpiła do gaszenia silosu.
6. Pożar szopy na drewno-Bytnica- pożar wybuchł około północy jednak szybka reakcja i podjęcie natychmiastowych działań spowodowało, że szybko zażegnano niebezpieczeństwu ratując przyległy garaż oraz budynek gospodarczy.
7. Orkan Ksawery-Powiat Krośnieński- w czasie 3 dni odnotowaliśmy kilkanaście interwencji i działania prowadziliśmy na terenie całego powiatu.
8. Zaginiecie wędkarza-Gryżyna- nasza jednostka jako pierwsza przystąpiła do poszukiwań zaginionego wędkarza. Jednak to grupa nurków z Zielonej Góry zlokalizowała osobę pod wodą. Przez blisko godzinę prowadziliśmy wspólnie próbę przywrócenia akcji serca jednak przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon.
9. Pożar kurnika-Dąbie- trudny pożar ogromnego kurnika w którym uczestniczyło około 15 jednostek straży pożarnej.
10. Zawalony strop-Gubin- nasza jednostka wraz z wieloma innymi jednostkami prowadziła działania na terenie opuszczonej fabryki. Istniały przypuszczenia, że pod zawalonym stropem mogą być ludzie.
W roku 2017 pozyskaliśmy również wiele sprzętu ratowniczo-gaśniczego, który został zakupiony z pozyskanych dotacji oraz środków własnych. W naszej remizie również dokonano zmiany związane z wymianą starych wieszaków na szafki ubraniowe oraz wymieniono system alarmowy oraz monitoring.
Nawiązaliśmy również współpracę między innymi z firmą wideorejstratory24.pl która wsparła naszą jednostkę, firmą HaftProjekt, która to dostarczyła nam naszywki na ubrania specjalne. Podziękowania składamy również Zarządowi Wojewódzkiemu ZOSP RP za przyznane dotacje oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów. Dziękujemy również mieszkańcom, którzy wsparli nas podczas zbiórek.
Uczestniczyliśmy również w imprezach i uroczystościach w tym w Drodze Krzyżowej i obrzędach Wielkanocnych.
Zorganizowaliśmy również Dzień Strażaka podczas którego dzieci uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy, zapoznawały się ze sprzętem oraz brały udział w zabawach i konkurencjach. Braliśmy również w spotkaniach w przedszkolu oraz szkole w Bytnicy. Podczas spotkania uczniowie poznawały sprzęt oraz zasady pierwszej pomocy.
Niestety był to jednak trudny rok gdzie musieliśmy mierzyć się z wieloma problemami, które utrudniały nam działania. Zerwany dach na wieży, zalewany garaż podczas obfitych opadów deszczu czy też problemy z autem sprawiało, że ten rok był trudnym czasem dla OSP Bytnica. Jednak nie było dnia gdzie gdy mogliśmy pomóc to jednostka OSP Bytnica wyruszała z pomocą. Z nadzieją patrzymy na nowy rok licząc, że będzie nam dane dalsze działania i rozwój dla bezpieczeństwa mieszkańców.

4 stycznia 2018 09:11
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: ksrg, OSP,