OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Ponad 1200 pożarów lasów i traw w całym kraju. Akcje gaśnicze utrudniał silny wiatr.

Rekordowa ilość pożarów lasów w całej Polsce. Wczoraj odnotowano aż 363 pożary lasów i 842 pożary traw oraz nieużytków. Dziś jest już spokojniej, w większości województw obniżono stopień zagrożenia pożarowego.

Przez ostatnie dni na całym terenie kraju obowiązywał trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. To efekt braku opadów, co spodowowało bardzo niską wilgotność ściółki leśnej.

Wczoraj w pobliżu Ciechanówka na Warmii i Mazurach spłonęło kilkanaście hektarów łąk i lasów. - Silny wiatr roznosił pożar w różnych kierunkach i ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał - mówił bryg. Leszek Góralski z Komendy Powiatowej PSP w Działdowie. Ogień gasiło blisko 100 strażaków.

Dziś sytuacja jest już nieco lepsza. Według danych Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL z godziny 13, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego wciąż obowiązuje w lasach woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, oraz północnych powiatach woj. mazowieckiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Na większości obszarów kraju stopień zagrożenia pożarowego obniżono z dużego (3) do średniego (2). Z kole w większości powiatów woj. śląskiego i części woj. opolskiego zagrożenie pożarowe jest małe (1).

(Źródło, fot. TVN24/x-news)

24 kwietnia 2019 15:45
Udostępnij na Facebooku