OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Ponad 27 mln złotych na legitymacje dla OSP. Tyle chcą wydać MSWiA i PSP.

Nie milkną echa po ogłoszeniu informacji o nowej ustawie o Ochotniczej Straży Pożarnej. Jej wstępne założenia zaprezentowali z końcem kwietnia, na konferencji prasowej, szefowie MSWiA oraz KG PSP. Niedługo później w internecie opublikowano projekt ustawy. Wśród wielu ważnych zapisów regulujących działalność jednostek OSP, dokument precyzuje także kwestię legitymacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Dotarliśmy do prezentacji, w której wyliczono ocenę skutków regulacji zawartych w ustawie. Kwoty szokują.   
       
Z opracowanego przez MSWiA i KG PSP dokumentu wynika, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat na same legitymacje dla "ratowników OSP" planują wydać 27 milionów 900 tysięcy złotych!   
   
Dla porównania "koszty szkolenia OSP organizowane przez PSP" oraz "koszty szkolenia ratowników OSP w KSRG w zakresie KPP" finansowane z budżetu państwa" (nieodpłatne dla OSP) mają w tym czasie kosztować 230 milionów 640 tysięcy złotych.
  
To znaczy, że same legitymacje mają kosztować równowartość ponad 12% kwoty, która w tym czasie ma zostać przeznaczona na szkolenia dla OSP.
Co ważne, legitymacje według ustawy mają trafić tylko do "ratowników OSP", czyli druhen i druhów, którzy należą do jednostek ochrony przeciwpożarowej (wstępnie nazwanych jako JRG OSP) i jeżdżą do akcji.  
     
Gdyby przyjąć, że legitymację otrzyma każdy strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce, który jest uprawniony do wyjazdu na akcję (stan wg. ZOSP RP na 31 grudnia 2019 r. to 214 463 osoby), koszt jednej takiej legitymacji wyniósłby 130 złotych / sztukę.

Jednocześnie warto podkreślić, że w Ocenie Skutków Regulacji przygotowanym przez MSWiA czytamy, że została ona przygotowana z uwzględnieniem liczby 27 218 członków OSP spośród 5247 jednostek.

Poniżej publikujemy fragment projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej, dotyczący legitymacji:

Art. 23. 
1. Ratownik OSP otrzymuje legitymację, w celach rejestracji i identyfikacji,
a także korzystania z uprawnień, która zawiera następujące dane osobowe ratownika:
1) imię i nazwisko;
2) fotografię wizerunkową;
3) numer legitymacji;
4) termin ważności legitymacji.
2 . Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia:
1) zasady przyznawania legitymacji;
2) rodzaj i wzór legitymacji;
3) podmiot właściwy do wydawania legitymacji;
4) przypadki, w których legitymacja podlega zwrotowi, wymianie lub unieważnieniu;
5) tryb postępowania w przypadku utraty legitymacji
– mając na uwadze potrzebę zabezpieczenia legitymacji przed fałszerstwem, zapewnienie właściwej identyfikacji ratownika OSP oraz potrzebę zapewnienia jej właściwej ochrony.




17 maja 2021 21:34
Udostępnij na Facebooku